Twitter'da 140 karakter dönemi bitiyor

Twitter, 140 karakterlik sınırlamayı 280'e çıkararak genişletmeye hazırlanıyor.

Twitter'da 140 karakter dönemi bitiyor

Popüler sosyal medya ağlarından Twitter, kurulduğu günden bu yana belirlediği 140 karakterlik sınırlamayı 280’e çıkararak genişletmeye hazırlanıyor. Yeniliği duyuran Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey, 280 karakterlik ilk tweet’i paylaştı.

Sosyal medya şirketi, Japonca, Çince ve Korece’nin ise bu yenilikten muaf tutulacağını ifade etti.

​Twitter tarafından yapılan açıklamada, Japonca, Korece ve Çince gibi tek bir karakterle çok daha fazla anlamın aktarılabildiği dillerden ziyade Latin alfabesinin kullanıldığı İngilizce gibi dillerde tek karakterde istenilen anlamın ifade edilemediği ve 280 karakter uygulamasının üç Asya dilinde de geçerli olmayacağı belirtildi.

Twitter’ın konuyla ilgili açıklamasında şunlar kaydedildi: “Tweet’iniz 140 karaktere sığmıyor mu?
Karakter limitini 280’e çıkarmak küçük bir grupla çalışıyoruz! Olabilecekler için heyecanlı mısınız?”

Twitter’ın kullanıcılarından Jack Dorsey ise “280” karakterlik ilk “tweet”i hesabından paylaştı:
“Bu küçük bir değişim, fakat bizim için büyük bir adım. SMS limitinin 160 karakter olmasından yola çıkarak “tweet”lerin 140 karakter olması bizim ortak kararımızdı. İnsanların tweet atarken karşılaştıkları gerçek bir problemi çözmeye çalışan ekibimizin düşünceliliğyle gurur duyuyorum. Böylelikle, aynı zamanda, kısa, hızlı ve öz şekilde paylaşım yapabilme özelliğimizi de sürdürüyoruz!”

İlk etapta küçük bir grubun 280 karakter üst sınırından yararlanabileceği duyurulan açıklamada, söz konusu değişikliğin ne zaman tüm kullanıcılara açık olacağı hakkında ise bilgi verilmedi.