Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin sırtından kâr ediliyor

Avrupalı birçok büyük giyim markasının, Türkiye'deki tedarikçi fabrikalarda çalışan Suriyeli işçilerin kötü şartlarda sömürülmesini engellemekte yetersiz olduğu açıklandı.

Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin sırtından kâr ediliyor

Avrupalı birçok büyük giyim markasının, Türkiye’deki tedarikçi fabrikalarda çalışan Suriyeli işçilerin kötü şartlarda sömürülmesini engellemekte yetersiz olduğu açıklandı.

İngiltere merkezli moda şirketi Topshop’tan Almanya merkezli süpermarket zinciri Aldi’ye kadar çeşitli firmaların bunlar arasında olduğu belirtildi. Londra merkezli İş ve İnsan Hakları Kaynak Merkezi (BHRRC), sözkonusu firmaların Türkiye’deki fabrikalarda çalışan Suriyeli mültecileri koruması gerektiğini söyledi.

Açıklamada düşük maaşlar, ayrımcılık ve olumsuz çalışma şartlarının yanı sıra çocuk işçiliğinin Türkiye’deki giyim sektöründe çalışan Suriyeli mültecilerin karşı karşıya olduğu sorunlar arasında olduğu ifade edildi.

BHRRC araştırmasını Türkiye’deki fabrikalarda parçalarını ürettiren 37 Avrupalı şirket arasında yaptı. Sömürüyü engellemekte yetersiz kalan şirketler arasında Aldi ve Asda gibi süpermarket zincirlerinin yanı sıra Topshop, Dorothy Perkins ve Miss Selfridge markalarının sahibi giyim firması Arcadia da bulunuyor.

ASOS, New Look, Next, SuperDry ve Zara listede en üst sıralarda yer alan firmalar olurken Mexx ve River Island’dan bilgi alınamadığı kaydedildi.

Türkiye’de yarısı 18 yaşından küçük olmak üzere 3 milyondan fazla Suriyeli sığınmacı bulunuyor.