Türkiye'de denizden tarihi para toplayan İngiliz'e havalanında gözaltı

Türkiye'den tatil yapan İngiliz bir turist, denizde bulduğu 13 tarihi parayı kendi ülkesine götürmeye çalışırken gözaltına alındı.

Türkiye'de denizden tarihi para toplayan İngiliz'e havalanında gözaltı

Türkiye’den tatil yapan İngiliz bir turist, denizde bulduğu 13 tarihi parayı kendi ülkesine götürmeye çalışırken gözaltına alındı.

Bodrum Turgutreis’te ailesiyle birlikte sürdürdüğü tatilinde şnorkelle dalışlar yapan Robyns, denizin derinliklerinde 13 tarihi para buldu. Bunları alıp tatiline devam eden 5 çocuk babası, tatilinin sonunda havaalanında yakalandı. Başta The Sun, The Times ve Daily Mail olmak üzere İngiliz basını bu habere büyük ilgi gösterdi. İngiliz basını olaya ilişkin haberinde, “52 yaşındaki Robyns, Milas-Bodrum Havaalanı’nda gözaltına alındı. Güvenlik güçleri Robyns’in bagajında ‘tarihi define’ olduğunu söyledi” ifadesini kullandı.

İngiliz The Sun gazetesi, 2 haftalık tatili sonunda gözaltına alınan Robyns’in 3 yıl hapis cezası alabileceğini yazarken, Robyns’in arkadaşı James Stoneham, “Denizden eski para bulmuş daha sonra uçağa bindiği sırada uçaktan çıkarıp aramışlar” dedi.

Robyn’in eşi Heidi’nin 2 çocukları Baxter ve Brodie ile İngiltere’ye döndüğünü söyleyen Stoneham, “Bulduğu madeni paraların tarihi eser olduğunu bilmiyordu ve ailesi bu durumdan çok rahatsız” ifadesini kullandı.