Turistlere hamamda taciz: Türk arkadaşlarımıza anlatınca 'anormal' olduğunu söylediler

İstanbul Karaköy'de 2 yıl önce gittikleri bir hamamda cinsel tacize uğrayan Fransız kadın turistler mahkemede ifade verdi.

Turistlere hamamda taciz: Türk arkadaşlarımıza anlatınca 'anormal' olduğunu söylediler

İstanbul Karaköy’de 2 yıl önce gittikleri bir hamamda 2 Fransız kadın turist, cinsel tacize uğradı. Olayı gerçekleştirdiği iddia edilen 4 hamam çalışanının yargılandığı davada şikayetçi turist ifade verdi.

Olay gününü anlatan Fransız turist Florine Lissonde (30), hamam kültürünü bilmedikleri için başta söylenenleri yaptıklarını, ancak sonrasında 2 sanığın kendisinin mahrem bölgelerine dokunduğunu anlattı. Fransız turist “Türk arkadaşlarımıza da hamamda yaşadıklarımızı anlatınca ‘Anormal’ olduğunu söylediler ” ifadelerini kullandı.

Lissonde, olaydan 7 gün önce 4 arkadaşıyla Türkiye’ye geldiklerini belirterek, “Rastgele bir hamama gittik. Kadın ve erkek karışık olarak burayı kullanabileceğimiz söylendi. Kız arkadaşım Zelda Sionneau (şikayetçi) ile soyunma odasına girip üstümüzü çıkardık. Altımızda mayo üstümüzde ise havlu vardı. Erkek arkadaşlarımız başka bir kabine gitti. Biz içerde hiç kadın görmedik. Hep erkekler vardı. Daha sonra içlerinden biri Zelda’yı kese ya da masaj için yanına çağırdı. Ancak Zelda tek gitmek istemedi benimle gitmek istedi. Zelda ile çağıran kişinin yanına gittik” dedi.

“Bize saçma ve komik geldi”

Göğüslerini peştamal ile kapattığını ve omuzlarında da havlu olduğunu anlatan şikayetçi Floriane Lissonde, “Hamam çalışanın iç çamaşırımızı çıkarmamızı istedi, bize saçma ve komik geldi. Çıkarmak istemedik. Hamam kültürünü bilmediğimiz için böyle bir şey olabileceğini düşünerek iç çamaşırımızı çıkardık. Göbek taşına yattığımızda tamamen çırılçıplak kalmıştık. Sanık mahrem yerlerime dokundu. Rahatsız olduğumu söyledim. Biraz İngilizce ve beden diliyle iletişim kurdum ve ‘No’ dedim. Benimle ilgilenen kişi sanıklardan O.C.’dir” diye konuştu.

“Yapılanın cinsel saldırı olduğuna karar verdim”

Olaydan 2 gün sonra şikayette bulunulmasının sorulması üzerine şikayetçi Floriane Lissonde, “Ne olduğunu tam olarak anlayamadık. Erkek arkadaşlarımızın tamamen soyunmadığını onlara farklı bir uygulama yapıldığını öğrendik. Türk arkadaşlarımıza da hamamda yaşadıklarımızı anlatınca ‘Anormal’ olduğunu söylediler. Hepsini değerlendirdik ve bana yapılanın cinsel saldırı olduğu kanaatine vardım” diye cevap verdi.

“Şikayetçiyim”

Arkadaşı Zelda ile kendisine hamamda iki farklı kişi tarafından masaj yapıldığını anlatan şikayetçi Lissonde, “Zelda’nın da mahrem bölgelerine dokunuldu. Bunu kendim gördüm. Kabine geçtiğimde yine çıplak kalmam istendi, aynı şeyleri, tacizi burada da yaşadım. Kabinde bizi taciz eden genç olan iki sanıktır. Kabinde beni taciz eden İ.K.’dır. İlk aşamada bana tacizde bulunan kişi de sanık O.C.’dir. Sanık C.A. ise arkadaşım Zelda’ya kese yapan ve tacizde bulunan kişidir. Şikayetçiyim” dedi. Mahkeme eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi