TSK'da 'oğlum', 'yavrum', 'evladım' yasağı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde "oğlum", "yavrum" ve "evladım" gibi hitap biçimleri yasaklandı.

TSK'da'oğlum','yavrum','evladım' yasağı

Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel döneminde birliklere bir emir gittiğini ve bundan sonra askerlere “oğlum, yavrum, evladım” gibi ifadelerle hitap edilmesinin yasaklandığını belirtti. Öztürk, bu durumun nedenini araştırdığını ifade ederken, bir askerin komutanına karşı açtığı davadan bahsetti.

Öztürk, “Neden böyle bir emir yayınlandığını araştırdığımda şu bilgiye ulaşıyorum: Kendisine ‘oğlum’ diye hitap eden komutanına, ‘Bana ‘oğlum’ demekle, annemle ilişkiye girdiğin anlamı çıkıyor. Böyle bir hakareti kabul edemem’ diyor ve komutanını mahkemeye veriyor. Genelkurmay Karargahı da bu davranışında, askeri haklı görmüş ve çözüm olarak bir daha ‘oğlum, evladım, yavrum’ gibi sözcüklerle hitap edilmesini yasaklamış” dedi.

Öztürk’ün yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

“Orgeneral Necdet Özel’in Genelkurmay Başkanlığı döneminde birliklere şöyle bir emir gönderildi: Bundan sonra askerlere ‘oğlum, yavrum, evladım’ diye hitap edilmeyecek, sadece ‘Mehmetçik’ denilecek.

Neden böyle bir emir yayınlandığını araştırdığımda şu bilgiye ulaşıyorum: Kendisine ‘oğlum’ diye hitap eden komutanına, ‘Bana ‘oğlum’ demekle, annemle ilişkiye girdiğin anlamı çıkıyor. Böyle bir hakareti kabul edemem’ diyor ve komutanını mahkemeye veriyor. Genelkurmay Karargahı da bu davranışında, askeri haklı görmüş ve çözüm olarak bir daha ‘oğlum, evladım, yavrum’ gibi sözcüklerle hitap edilmesini yasaklamış.”