Trump'tan tepki çeken bir Kudüs açıklaması daha

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'daki 'Hanuka' kutlamasında, "Şu anda Kudüs ile İsrail'in her yerindeki sevgiyi düşünüyorum" dedi.

Trump'tan tepki çeken bir Kudüs açıklaması daha

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da Yahudi bayramı Hanuka nedeniyle yapılan özel etkinlikte, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarına ilişkin kararı ile ilgili konuştu. Trump “İsrail halkının yanında olmaktan ve kalıcı bağımızı güçlendirmekten gururluyuz.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğin açılış konuşmasında “Bir nedenden dolayı bu odada çok fazla mutlu insan olduğunu biliyorum. Kudüs…Bu (etkinlik) bilhassa tarihe geçecek” diyen Trump, “Hanuka, dünya genelindeki Yahudi ailelerin geçmişin mucizelerini ve geleceğin umutlarını kutladığı bir zaman. İsrail halkının yanında olmaktan ve kalıcı bağımızı güçlendirmekten gururluyuz.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, büyük tepkilere yol açan kararlarına ilişkin “Şu anda yaşananları ve Kudüs ile İsrail’in her yerindeki sevgiyi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe Trump’ın ailesinin yanı sıra Başkan Yardımcısı Michael Pence, ABD Hazine Bakanı Dteve Munchin ve Gazi İşleri Bakanı David Shulkin’in de aralarında olduğu çeşitli üst düzey yetkililer katıldı.

Etkinliğe katılan Amerika Siyonist Örgütü Başkanı Morton Klein ise Trump’ın Kudüs kararının İsrail için ‘tarihi bir an’ olduğunu söyledi.