Trump'ın bir danışmanı daha görevden ayrıldı

Trump'ın bir danışmanının daha görevinden ayrıldığı öğrenildi.

Trump'ın bir danışmanı daha görevden ayrıldı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Terörle Mücadele Danışmanı Sebastian Gorka görevinden ayrıldı. Gorka son bir ayda Trump yönetiminden ayrılan beşinci isim oldu.

ABD basınında çıkan haberlere göre, Beyaz Saray danışmanlarından Sebastian Gorka, Trump yönetiminden ayrılan son isim. Bazı kaynaklar Gorka’nın istifa ettiğini yazarken, ismini vermeyen bir Beyaz Saray yetkilisinin “Gorka istifa etmedi ancak Beyaz Saray’da çalışmadığını teyit edebilirim” açıklamasında bulunması, Gorka’nın görevinden alındığı şeklinde yorumlandı.

Bannon’la birlikte çalışıyorlardı

Gorka’nın görevini bırakması ya da el çektirilmesi, Trump’ın Baş Stratejisti Steve Bannon ile geçen hafta yollarını ayırmasının ardından beklenen bir gelişme olarak görülüyordu. Ulusal güvenlik ve terörle mücadele alanlarında benzer görüşleri savunan Gorka ve Bannon, Trump yönetimindeki görevleri öncesinde ABD sağının önde gelen yayınlarından biri kabul edilen Breitbart News’te birlikte çalışıyordu.

Ayrılan beşinci kişi

Gorka’nın Beyaz Saray’dan ayrılmasında, birkaç hafta önce Beyaz Saray Özel Kalem Müdürlüğü’nü üstlenen John Kelly’nin önemli rol oynadığı belirtiliyor. Kelly’nin göreve başlamasının ardından Beyaz Saray’da yaşanan büyük kadro değişikliğiyle görevinden istifa eden veya kovulan isimler arasında Özel Kalem Müdürü Rience Priebus, Basın Sözcüsü Sean Spicer, İletişim Direktörü Anthony Scaramucci, Baş Stratejist Steve Bannon ve Terörle Mücadele Danışmanı Sebastion Gorka yer alıyor.