Trump: Xi Jinping ile konuştum, KDHC'ye yaptırım uygulanacak

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) iki ay sonra ilk defa dün bir kıtalararası balistik füze fırlattı. Fırlatılan füzenin nükleer başlık taşıyabileceği ve ABD ana karasını vurabileceği belirtilirken, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping konuya ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Telefon görüşmesini Twitter hesabından duyuran Trump, “Çin Devlet Başkanı Xi... View Article

Trump: Xi Jinping ile konuştum, KDHC'ye yaptırım uygulanacak

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) iki ay sonra ilk defa dün bir kıtalararası balistik füze fırlattı. Fırlatılan füzenin nükleer başlık taşıyabileceği ve ABD ana karasını vurabileceği belirtilirken, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping konuya ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Telefon görüşmesini Twitter hesabından duyuran Trump, “Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile Kuzey Kore’nin provokatif hareketlerine ilişkin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Bugün Kuzey Kore’ye ek yaptırımlar uygulanacak. Bu meseleyi ele alacağız!” dedi.

KDHC tarafından dün fırlatılan kıtalararası balistik füzenin 2,800 mil yükseklikte 620 mil gittiği ve yaklaşık 54 dakika havada kaldıktan sonra Japon sularına düştüğü belirtiliyor. Fırlatılan son füzenin, KDHC’nin son fırlattığı iki füzeden çok daha uzun süre havada kaldığını belirten uzmanlar, bu kapasitedeki bir füzenin Washington’ı vurabileceğini belirtiyor.