Toplantı, açıklama, kampanya, eylem... Antep'te yasaklar yine uzatıldı

Gaziantep Valiliği kentte açık alanda yapılacak her türlü toplantı, açıklama, kampanya, eylem gibi etkinliklere yönelik yasağı yine uzattı.

Toplantı, açıklama, kampanya, eylem... Antep'te yasaklar yine uzatıldı

Gaziantep Valiliği tarafından alınan kent merkezinde açık alanda yapılacak her türlü toplantı, açıklama, kampanya, eylem gibi etkinliklere yönelik yasak 1 ay daha uzatıldı.

Gaziantep Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, kamu düzeninin korunmasını amaçlayan kararın OHAL kapsamında uzatıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

“Genel asayiş ve kamu düzenin korunması amacıyla 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11/m ve 14/c maddeleri ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/c maddesi gereğince 01 Ağustos 2017-01 Eylül 2017 tarihleri arasında açık alanlarda yapılacak ‘Açık yer toplantısı, basın açıklaması, stant kurma, imza kampanyası, bildiri dağıtma, pankart asma, çadır kurma, oturma eylemi’ vb. etkinlikler, Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerimizde Valiliğimizce yasaklanmıştır.”

2016 Ağustos’tan beri yasak

Gaziantep’te geçtiğimiz yıl 20 Ağustos günü sokakta yapılan bir kına gecesine yönelik intihar saldırısının ardından İçişleri Bakanlığı Türkiye genelinde sokaklarda yapılan düğün, nişan ve kına gecesi eğlencelerini ‘güvenlik’ gerekçesiyle yasaklamıştı. Ancak 51 kişinin katledildiği ve IŞİD’in üstlendiği saldırının ardından Gaziantep’te yasakların kapsamı bir sonraki ay tüm etkinlik, eylem, gösteri ve yürüyüşleri kapsayacak şekilde genişledi.

OHAL’e sığınan Valilik, Eylül ayından itibaren her ay düzenli olarak yasaklama kararını uzattı.