TKH'den 8 Mart açıklaması: Kadınlar, saltanat sevdalılarına karşı mücadeleyi yükseltmeli!

Türkiye Komünist Hareketi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili bir açıklama yayınladı.

TKH'den 8 Mart açıklaması: Kadınlar, saltanat sevdalılarına karşı mücadeleyi yükseltmeli!

Türkiye Komünist Hareketi (TKH), önümüzdeki günlerde kutlanacak olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü vesilesiyle bir açıklama yayınladı.

TKH tarafından yapılan açıklamada, gerici AKP tarafından Türkiye’nin kadın cehennemine dönüştürüldüğü vurgulanırken, kadın düşmanlarının ödüllendirildiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca, “AKP’nin ‘Yeni Türkiye’sinin’ kadınlara sunduğu bunlardan fazlası değildir. 1923 yılında kurulan cumhuriyeti tasfiye eden ve kendi rejimini yerleştirmeye çalışan ve 15 yıldır ülkeyi tek başına yöneten AKP, ortaya çıkan bu karanlık tablonun birinci elden muhatabıdır. Bugün ülkemiz adeta bir uçuruma yuvarlanırken daha fazla yetki istemek, gidişatın sorumluluğunu üzerinden atmaya çalışıp tek adam yönetimi kurmak büyük bir aymazlıktır. İlerici, emekçi kadınlar bu aymazlığa  güçlü bir ‘HAYIR’ yanıtı vermelidir.” denildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!

Kadınlar, saltanat sevdalılarına karşı mücadeleyi yükseltmeli!

Gerici politikalar ve söylemler ile ülkemiz adeta bir kadın mezarlığına dönmüştür. Kadınlar her tür şiddete ve istismara maruz kalırken mahkemeler türlü bahaneler sunarak iyi hal indirimleri ile suçluları mükafatlandırmaya devam ediyor. Kadınların istihdamı halen çok düşük oranlarda iken AKP ve yandaşları kadınların yeri evidir propagandası yapıyor. Ülkemizde halen 12 milyon ev kadını mevcut ve işsizlik oranlarına dahil edilmiyor. Çünkü iktidar mensupları kadının temel misyonunu anne olmak ve çok çocuk doğurmak olarak tanımlıyor. Kadınlar şort giydiği için ya da parkta spor yaparken tekmelenebiliyor. Ülkemizde mülteci konumunda binlerce kadın cinsel istismara maruz kalıyor, açlık ve yoksulluğun pençesinde yaşam savaşı veriyor.

AKP’nin “Yeni Türkiye’sinin” kadınlara sunduğu bunlardan fazlası değildir. 1923 yılında kurulan cumhuriyeti tasfiye eden ve kendi rejimini yerleştirmeye çalışan ve 15 yıldır ülkeyi tek başına yöneten AKP, ortaya çıkan bu karanlık tablonun birinci elden muhatabıdır. Bugün ülkemiz adeta bir uçuruma yuvarlanırken daha fazla yetki istemek, gidişatın sorumluluğunu üzerinden atmaya çalışıp tek adam yönetimi kurmak büyük bir aymazlıktır. İlerici, emekçi kadınlar bu aymazlığa  güçlü bir ‘HAYIR’ yanıtı vermelidir.

Bugün 8 Mart’ı hediyelerle, promosyonlarla kutlamaya çalışan ya da sahte demokrasi söylemlerine alet etmeye çalışanlar bilmelidir ki emekçi kadınların mücadelesi bu kalıplara sığmaz.

1789 yılında kadınlar yoksulluğa hayır diyerek sokaklara dökülmüş ve Fransız Devrimi’nin öncülüğünü yapmıştır.

1857 yılında New York’ta dokuma işçisi kadınlar ağır sömürü koşullarına hayır demiş, iş saatlerinin düşürülmesi ve genel oy hakkı talebiyle sokakları dolduran binlerce işçinin öncüsü olmuştur.

1917 yılında Rusya’da kadınlar savaşa, açlığa ve istibdat rejimine hayır demiş, Çarlık rejiminin sonunu getiren grevleri başlatmıştır.

1921 yılında 2. Enternasyonal’de 8 Mart tarihi tüm dünyada emekçi kadınların ortak mücadele günü olarak belirlenmiş, bu tarihten itibaren de her 8 Mart gericiliğe, faşizme ve sömürüye karşı emekçi kadınların ‘Hayır’larına ve direnişlerine sahne olmuştur.

Gelenek sürüyor; bugün de ülkemizde kadınlar başkanlık anayasasına HAYIR demek için sokaklara çıkıyor.

Partimiz Türkiye Komünist Hareketi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü kutlarken, bütün üye ve dostlarını 5 Mart Pazar günü, saat 14.00’de Kartal Meydanı’nda emekçi kadınların HAYIR sesine güç vermeye çağırır.

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

4 Mart 2017