'Terörist' denilerek işkence yapılan köylüler serbest bırakıldı

Van'ın Gevaş ilçesinde gözaltına alınarak işkence yapıldığı ortaya çıkan köylüler serbest bırakıldı.

'Terörist' denilerek işkence yapılan köylüler serbest bırakıldı

Van’da ‘terörist’ olmakla suçlanıp gözaltına alınarak işkenceye maruz kalan 3 köylü suçsuz olduğu anlaşılınca serbest bırakıldı.

AKP’ye yakın gazeteciler ile çok sayıda sosyal medya hesabı tarafından ‘Teröristler yakalandı’ paylaşımları yapılan görüntülerdeki köylüler serbest bırakıldı. Van’ın Gevaş ilçesinde mantar toplamaktan dönerken gözaltına alınan ve işkenceye uğradıklarına dair fotoğrafları yayımlanan yurttaşlar, serbest bırakıldı.

Olay neydi?

Van’ın Gevaş ilçesinde 9 Haziran akşamı Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik roketatarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken, civarda operasyon başlatılmıştı. Operasyon çerçevesinde 3 kişi gözaltına alındığı haberleri sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarla anlaşıldı. Bahse konu olan vatandaşlar mantar toplamaktan döndüklerini söylemelerine rağmen işkenceye maruz kaldı. Günler sonra yurttaşların suçsuz oldukları anlaşıldı. Van Valiliği ise gözaltına alındıklarında skandal bir açıklama yapmıştı. Açıklamada,“İlimiz Gevaş ilçesinde, 9 Haziran 2017 günü saat 19.34’te İlçe Emniyet Amirliğine yönelik silahlı saldırıda bölücü terör örgütü mensuplarınca 2 adet roket atılmış, İlçe Emniyet Amirliği ile aynı bölgede düzenlenen toplu iftar programı sırasında gerçekleşen saldırıda, herhangi bir can kaybı veya yaralanma olmamıştır. Şahısların yakalanması amacıyla yapılan çalışmalarda ilçenin Selimiye Mahallesi Bediuzzaman Camii yakınlarında içerisinde bulundukları 56 XX XXX plakalı araçta 3 şahıs yakalanmış, yapılan ilk sorgulamada saldırıyı gerçekleştirdiklerini itiraf etmişlerdir. Olayın detaylarıyla aydınlatılması çalışmaları ve tahkikat devam etmektedir” denilmişti.

Meclis gündeminde 

Öte yandan 3 yurttaşın gözaltına alınıp, işkence görmesi Meclis gündemine taşındı.

Van Milletvekili Nadir Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Yıldırım, Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“Köylüleri, bakanlığınıza bağlı hangi birim ve bu birime bağlı kişiler gözaltına almıştır? Bu kişilerin isimleri nedir? Paylaşılan fotoğraflardan gözaltına alınan köylülere işkence yapıldığı görülmektedir. Bu işkence vahşetini gerçekleştirenler kimlerdir? Bir soruşturma var mıdır? Yok ise başlatılması planlanmakta mıdır? Sosyal medya hesapları ile ilgili binlerce insanın gözaltına alındığı bu dönemde, Fatih Tezcan isimli şahsa ait sosyal medya hesabındaki paylaşımı ile ilgili bakanlığınızın başlattığı herhangi bir soruşturma var mıdır? Yok ise açılması düşünülmekte midir? Bu kişi hangi kurum ya da kişiler adına hizmet etmektedir? Söz konusu fotoğrafları hangi kişi ya da kurumlar aracılığıyla elde etmiştir?

Bu işkence olayı toplumun vicdanında ağır bir yara açmıştır. Bakanlığınız ve bakanlığınıza bağlı kurumlar neredeyse her gün ağır hak ihlallerinin doğrudan faili olarak gündeme gelmektedir. Sorumluluk alıp istifa etmenin bir erdem olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda ne zaman istifa etmeyi düşünüyorsunuz?”