TBMM'de bireysel silahlanmanın araştırılması önergesi AKP'nin oylarıyla reddedildi

TBMM'de "Bireysel silahlanmanın boyutunun araştırılması" önergesi, AKP'li vekillerin oylarıyla reddedildi.

TBMM'de bireysel silahlanmanın araştırılması önergesi AKP'nin oylarıyla reddedildi

İstanbul’da liseli Helin Palandöken’in katledilmesinin ardından TBMM gündemine taşınan “bireysel silahlanmanın boyutunun araştırılması” önergesi, Genel Kurul’da yapılan oylamada AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

Pendik’te internetten satın alınan bir tüfekten çıkan mermilerle katledilen 17 yaşındaki Helin Palandöken’in ardından CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, 25 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdi.

“Bireysel suçlarda ateşli silah kullanımının bu yıl yüzde 80’lere ulaştı!”

CHP’nin grup önerisi olarak TBMM Genel Kurulu’nda da tartışılan “bireysel silahlanma” önergede, bireysel suçlarda ateşli silah kullanımının bu yıl yüzde 80’lere ulaştığı ve sadece Eylül ayında bireysel silahlarla 1575 kişi öldürüldüğü kaydedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşma yapan CHP’li Mehmet Tüm, Helin’in katiline ait silahın önce 750 liraya internetten getirildiği, sonra 1800 liraya satıldığı ortaya çıktı ve bu yıl işlenen 363 kadın cinayetinin 283’ü ateşli silahlarla gerçekleştiğini belirtti.

“Toplam 25 milyon silah var; ancak bunların sadece 750 bin tanesi ruhsatlı”

CHP’li vekil konuşmasında “Ülkemizde peynir ekmek gibi silah alınıp satılıyor. Silah satışı noktasında herhangi bir denetim, önlem veya kısıtlama yok. Silah satış yapan şirketlerle ilgili hiçbir bilgi de ne yazık ki yok. Değerli Milletvekilleri, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün daha önce yayınladığı 2017 Yılı bireysel silahlanma raporuna göre, ülkemizde toplam 25 milyon silah var; ancak bunların sadece 750 bin tanesi ruhsatlı. Helin’in acılı babası ‘Peynir ekmek gibi satılan bu silahların hesabı sorulsun. Gencecik kızımız toprağa düştü, başkaları bu acıyı yaşamasın’ diyor ama ülkemizde ne yazık ki internette taksitle silah satışı yapılıyor. Her önüne gelen eline silah alıyor. Cezalar asla caydırıcı değil, mahkemelerdeki davalar sürekli erteleniyor, ceza çıksa bile bir şey ifade etmiyor, cezalar paraya dönüştürülüyor. Hükûmet acilen bir önlem almalıdır” dedi.

Reddedildi

CHP’nin “bireysel silahlanmanın boyutunun araştırılması” önergesi, Genel Kurul’da yapılan oylamada AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. ​