Tabutu bulunan generalin torunundan açıklama

Ardahan'da temel kazısında bulunan tabutun Rus tümgeneral aitliği ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Tabutu bulunan generalin torunundan açıklama

Ardahan’da bir apartman inşaatının temel kazısında bulunan cesedin Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’a ait olduğunun iddia edilmesi sonrası torunundan açıklama geldi. Geyman’ın torunu Boris Akimov “DNA analizi vermeye hazırım. Ama ben tabutun dedem Geyman’a ait olduğunu düşünüyorum.” açıklaması yaptı.

Sputnik‘in haberine göre, Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın torunu Boris Akimov yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Haberleri duyar duymaz çok heyecanlandım. Ben dedem ile ilgili çok araştırma yaptım. En son Ermenistan’ın Gümrü kentinde toplu mezarda toprağa verildiğini biliyordum. Fakat mezar listesinde dedemin ismi yoktu. Dolayısıyla bugüne kadar çok aradım. Nihayet haberi ve fotoğrafı görür görmez çok heyecanlandım. Çok şeyler örtüşüyor. Örneğin vefat ettiği tarih ve yer. Fotoğraftaki general rütbesi de. Tümgeneral rütbesinde 3 yıldız var.”

“Geyman’a ait olduğunu düşünüyorum”

“Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’ni aradım. Konuyla ilgili resmi bir bilginin olmadığını söylediler. Telefonumu aldılar. DNA analizi vermeye hazırım. Tabutun dedeme ait olabileceği haberlerini basında gördüm. Sputnik ajansına atfen yapılan haberleri okudum. Şükranlarımı iletiyorum. Benim tanıdığım tarihçiler de tabutun dedeme ait olabileceğini düşünüyor. Tabii bazı tarihçilere göre, konu çok karmaşık. Çeşitli iddialar var. Ama ben tabutun dedem Geyman’a ait olduğunu düşünüyorum.”