Sosyal medyada sabahın sorusu bu oldu: Şu an saat kaç?

Cep telefonu ve bilgisayarların saatlerin geri alması nedeniyle Çok sayıda kişi "saat kaç?", "saatler geri alındı mı" sorusunu sordu.

Sosyal medyada sabahın sorusu bu oldu: Şu an saat kaç?

Dünya genelinde saatlerin geri alınması ve kış saati uygulamasına geçilmesiyle birlikte Türkiye’de de bazı cep telefonları ve bilgisayarlar otomatik olarak saatleri geri aldı, vatandaşların kafası karıştı. Çok sayıda kişi “Saat kaç?”, “Saatler geri alındı mı?” sorusunu sordu. Ancak Türkiye’de saatler geri alınmıyor.

Türkiye’de Bakanlar Kurulunca, saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam ettirilmesi kararlaştırılmıştı. Yaz saati uygulanması hakkında karar, Resmi Gazete’nin yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Buna göre, Bakanlar Kurulu kararı uyarınca bütün yurtta saatlerinin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam ettirilmesine karar verildi.

Bakanlar Kurulunun 7 Eylül 2016’da aldığı kararda, 27 Mart 2016 tarihinde saat 03.00’te saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının her yıl ve yıl boyu sürdürüleceği belirtilmişti.

Dolayısıyla Türkiye’de şu an saatin kaç olduğu kol saatlerine veya dijital olmayan duvar saatlerine bakılarak öğrenilebilecek. Bazı bilgisayarların da otomatik olarak kendini güncellemesi nedeniyle saatler bir saat geride gösterilebiliyor.