Hatay'a savaş uçağı düştü!

Hatay'ın kırsalına bir savaş uçağı düştüğü öğrenildi.

Hatay'a savaş uçağı düştü!

Hatay’ın Samandağ İlçesi’nde bir savaş uçağının düştüğü ve pilotların paraşütle atladığı ihbarı yapıldı. Başbakan Yıldırım yaptığı açıklamada, düşen uçağın Suriye’ye ait olduğunu söyledi.

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Yaylacık Mahallesi kırsalına saat 18.30 sıralarında büyük bir gürültü duyduklarını söyleyen köylüler jandarmaya bilgi verdi.

Amanos Dağları eteklerindeki kırsal alana bir savaş uçağı düştüğü pilotlarının da paraşütle atladığı ihbarını alan İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bölgeye sevk edilerek arama çalışması başlatıldı.

Hatay Valiliği’nden açıklama

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada “Amanos Dağları eteklerindeki kırsal alana bir savaş uçağı düştüğü pilotlarının da paraşütle atladığı ihbarını alan İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bölgeye sevk edilerek arama çalışması başlatıldı” ifadeleri kullanıldı.

Haberin basına yansımasının ardından bir açıklama yapan Hatay Valisi Erdal Ata, “Bugün valiliğimize yapılan bir ihbarda Antakya merkez Yaylacık köyü civarında bir uçağın düştüğüne yönelik bilgi ulaştı. Bunun üzerine jandarma, emniyet, AFAD ekiplerimiz, yaptığı çalışmalarda henüz uçağının enkazına ulaşılamadı. Uçak ülkemizin değil, muhtemelen Suriye tarafına ait olduğunu düşünüyoruz. Bulgular onu gösteriyor” dedi.

Başbakan Yıldırım’dan açıklama

Başbakan Binali Yıldırım’ın  yaptığı açıklamada, düşen uçağın Suriye’ye ait o ait MİG 21 model savaş uçağı olduğunu söyledi.

Suriye’den yayın yapan haber kaynakları kalkış sonrası teknik hata uyarısı veren Suriye Hava Kuvvetleri’ne ait bir MIG 21 tipi savaş uçağı, Türkiye sınırında düştüğü belirtiyorlar.

Ahrar-üş Şam ise uçağı kendilerinin düşürdüğünü iddia ediyor.

Suriye uçağı düştükten sonra çekilen bir fotoğraf

Uçağın enkazının görüntülerine ulaşıldı