ABD: Rakka'dan sonra Suriyeli Kürtlere silah yardımımız sürecek

ABD Savunma Bakanı James Mattis'ten AP'ye konuştu.

ABD: Rakka'dan sonra Suriyeli Kürtlere silah yardımımız sürecek

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Washington Yönetimi’nin Rakka’nın IŞİD’den temizlenmesinin ardından YPG güçlerine silah vermeye devam edeceğini açıkladı.

Almanya’ya giderken yanında bulunan gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis, Suriyeli Kürtlere silah yardımının süreceğini söyledi. Associated Press’in haberine göre Mattis, Türkiye’ye verilen “silahları geri alma sözünün” bir sonraki görevin yeri ve zamanına bağlı olduğunu vurguladı.

Gelecek hafta Brüksel’de Türk mevkidaşı Fikri Işık’la bir araya gelecek olan Mattis, bütün silahların geri alınıp alınmayacağı konusundaki soruya ise “elimizden geleni yapacağız” şeklinde cevap verdi.

Mattis’in geçen hafta Işık’a mektup göndererek YPG’ye gönderilen silahlarla ilgili Türkiye’nin duyduğu kaygıları gidermeye çalıştığı bildirilmişti.

Türk Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan Reuters haberinde YPG’ye tahsis edilen silahların IŞİD’e karşı operasyonlar sonlandıktan sonra geri alınacağını bilgisinin mektupta yer aldığı aktarılmıştı.Ayrıca silahların envanter listesini de her ay düzenli olarak Türkiye ile paylaşacağı belirtilmişti.