Sivas'ta Suriyelilerle gerginlik

Sivas'ta Suriyeliler ile mahalle sakinleri arasında gerginlik yaşandı.

Sivas'ta Suriyelilerle gerginlik

Sivas’ta Suriyeliler ile mahalle sakinleri arasında gerginlik yaşandı. Polis, Suriyelilerin oturduğu evi ablukaya alırken, yapılan görüşmelerin ardından mahalleli sakinleştirilerek bölgeden uzaklaştırıldı.

DHA‘nın haberine göre, kent merkezindeki İstiklal Mahallesi 10’uncu Sokak’ta kiraladıkları bir müstakil evde oturan Suriyeli mülteciler ile mahalle sakinleri arasında akşam saatlerinde gerginlik yaşandı. Tek katlı müstakil evde oturan Suriyeliler, iddiaya göre mahallede oturan 15 yaşındaki bir çocuğu dövdü. Bu söylentinin yayılmasıyla Suriyelilere tepki büyüdü. Suriyeli mültecilerin de haber vermesiyle olay yerine başka Suriyeliler de gelince gerginlik tırmandı. Bunun üzerine mahalleliler Suriyelilerin oturduğu evinin önünde toplandı.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Polisler, Suriyelilerin yaşadığı evi ablukaya alarak herhangi bir müdahaleyi engellemeye çalıştı. Evin çevresine kimseyi yaklaştırmayan polis, dağılmaları konusunda kalabalığı ikna etmeye çalıştı.

Evi boşaltın baskısı: Polis ‘söz’ verdi

Mahalle sakinleri Suriyeliler’in eve önce bir kaç kişi geldiklerini, zamanla sayılarının 40’lara kadar çıktığını belirterek, mahallede sürekli adaba aykırı davranışlar sergileyip, kadınları rahatsız ettiklerini, uygunsuz kıyafetlerle dolaştıklarını ileri sürdü. Gece geç saatlere kadar dağılmayan kalabalık Suriyelilerin evi terk etmesini istedi. Olay yerine gelen ev sahipleri de Suriyeli mülteciler ile görüşerek evi boşaltmalarını istedi. Polis ekipleri de evin boşaltılacağının sözünü vererek, öfkeli kalabalığı olay yerinden uzaklaşmaya ikna etti.

Gerginlik daha fazla büyümeden önlendi.