Sivas'ta işçiler eylemde: Fabrika girişini kapatıp patronu durdurdular

Sivas'ta sendikaya üye oldukları için çalıştıkları fabrikada işten atılan 20 işçi, fabrikanın girişini kapatarak eylem yaptı.

Sivas'ta işçiler eylemde: Fabrika girişini kapatıp patronu durdurdular

Sivas’ta sendikaya üye oldukları için çalıştıkları fabrikada işten atılan 20 işçi, fabrikanın girişini kapatarak eylem yaptı.

Sivas’ta kam mili üreten Estaş isimli şirketin fabrikasında sendikaya üye olmalarının ardından iş akitlerini fesh edilen 20 işçi, fabrika girişini kapatarak eylem düzenledi.

Şirketin Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında, son 1 hafta içinde çeşitli gerekçelerle yaklaşık 20 kişi işten çıkarıldı. Daha önce fabrika önünde toplanarak eylem yapan işçiler, bugün de fabrikanın girişini kapattı.

Yaklaşık 1 ay önce sendikaya üye olduklarını ve bu nedenle işten çıkarıldıklarını belirten 50 işçi, yarım saat burada bekledi. Mesaisi biten ve kendilerine destek vermeyen arkadaşlarına tepki gösteren grup, işçi servislerinin dışarı çıkmasına izin vermedi.

Bir süre bekleyen grup, polisin gözaltı yapabileceğini hatırlatması üzerine yolu açtı.

Patronun aracı durduruldu

İşçi servislerini yuhalayarak gönderen grup, fabrikadan çıkan yönetim kurulu başkanı İsmail Timuçin’in de aracını durdurarak tepki gösterdi.

İşletmede bir süre önce Çelik-İş Sendikası tarafından sendikal faaliyet başlatıldığı, 700 civarındaki işçilerden yaklaşık 375’inin sendikaya üye olduğu öğrenildi.