Şırnak'taki işçi katliamıyla ilgili 3 gözaltı

Şırnak'ta kömür madeninde 7 işçinin hayatını kaybettiği göçük ile ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

Şırnak'taki işçi katliamıyla ilgili 3 gözaltı

Şırnak’ta yıllarca kaçak faaliyet göstermesine rağmen bakanlığın denetiminden kaçmayı ‘başaran’ kömür ocağında meydana gelen 7 işçinin hayatını kaybettiği göçük ile ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

Şırnak’ta Cizre karayolu üzerinde bulunan 1 No’lu kömür ocağında dün meydana gelen göçükte 7 işçin hayatını kaybetmişti. Yaralı bir işçinin ise yoğun bakımda tedavisinin devam ediyor.

Olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında cumhuriyet savcısı ve üç kişilik bilirkişi heyeti ile olay mahallinde yapılan ilk incelemede, herhangi bir kaçak kömür üretimine rastlanmadığının tespit edildiğini ifade eden Patlak, ancak söz konusu yüklenici firmanın üretime hazırlık çalışmaları kapsamında faaliyet yürüttüğünün belirlendiğini belirtti.

Patlak, söz konusu elim olayda hayatını kaybeden 7 işçinin otopsisinin tamamlanarak, cenazelerin ailelerine teslim edildiğini anımsatarak, olaya ilişkin alt yüklenici firma sahibi ile iki çalışanın gözaltına alındığını bildirdi.

Bilirkişi raporu doğrultusunda meydana gelen olayda ihmali ve kusuru bulunan diğer kişiler hakkında işlemin tesis edileceğini ifade eden Patlak, “Olayda hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralı işçiye de acil şifa dileriz.” ifadesini kullandı.