SDG Deyr ez Zor'un en büyük gaz sahasını ele geçirdi

Suriye'de ABD destekli güçler Deyr ez Zor'daki en büyük enerji havzasında hakimiyet sağladı

SDG Deyr ez Zor'un en büyük gaz sahasını ele geçirdi

Suriye’de ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Deyr ez-Zor’daki en büyük doğalgaz sahasını ele geçirdiği bildirildi.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Cuma günü başlayan kuşatmanın ardından kentte IŞİD işgali altında bulunan Koniko doğalgaz sahasını kontrol altına aldı.

Fars haber ajansının aktardığına göre, Suriye ordusu ve müttefiklerinin de Deyr ez-Zor’un en büyük doğalgaz sahası olan Koniko’yu IŞİD işgalinden kurtarmak için Suriye Demokratik Güçleri ile rekabet halinde bulunduğu bildirildi.

Fırat Nehri doğusunda kalan petrol sahaları içerisindeki en büyük gaz üretim tesisi olan Koniko, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarından sonra dün öğle saatlerinde PYD’nin ağırlığını oluşturduğu SDG güçlerine geçti. SDG, Fırat Nehri doğusunda kalan diğer petrol sahalarını da ele geçirmeyi planlıyor.

Suriye Demokratik Güçleri’nin Cuma günü (dün) Koniko doğalgaz sahasını kuşatma altına aldığı sıralarda Suriye ordusu da bu gaz sahasının yakınlarındaki Haşam beldesini kontrol altına almıştı.