Gerici 'Ünlü'nün "Satranç oynayan lanetlenmiştir" sözleri hakkında karar: 'İfade özgürlüğü'ymüş!

Gerici Ahmet Mahmut Ünlü'nün satranç oyunu ve oynayanlar hakkında sözlerine takipsizlik kararı verildi.

Gerici 'Ünlü'nün

Cübbeli Ahmet adıyla bilinen İsmailağa Cemaati’ne mensup gerici Ahmet Mahmut Ünlü’nün “Satranç tavladan da kumardan da beter, satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı…Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir” sözlerine takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararında Ünlü’nün sözlerinin “ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamı”nda olduğu belirtildi.

Gerici Cübbeli Ahmet’in satranç oyunu ve satrançseverlere yönelik skandal sözleri üzerine Mücahit Bayraktar adlı vatandaş, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Söz konusu suç duyurusunda Ahmet Mahmut Ünlü’nün halkın dini inançlarını kullanarak sömürmek suretiyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği belirtilerek, “Şüpheli Ünlü’nün 1 Ocak 2017’de sosyal medyada yer alan bir videosunda yaptığı açıklamada, ‘Satranç tavladan da kumardan da beter. Satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı. Satranç oynayan kişi insanların en yalancısı, oynayanlarda ölürken kelime-i şahadet nasip olmayabilir. Satranç oynayan lanetlenmiştir. Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir” şeklinde söylemde bulunduğu belirtildi.

İfade özgürlüğünü kullanmış!

Suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan Ahmet Mahmut Ünlü, “Tavla ve satrancın caiz olmadığını söylerken Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İslam ve Toplum isimli ilmihalini dikkate aldım. 119-120-121 sayfalarında satrancın haram olduğuna dair görüşlere yer verilmiştir. Ben bu konuda düşünce ve ifade özgürlüğümü kullandım. Suç olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Takipsizlik kararı

Takipsizlik kararında şikayete konu paylaşımda “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçunun işlenmediği, şüphelinin sosyal medyada yapmış olduğu paylaşımın ifade ve düşünce özgürlüğü kapsamında olduğu ifade edildi. Atılı suçtan Ahmet Mahmut Ünlü hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği belirtildi.