Sarraf davasında kritik gelişme: Atilla da tanık oldu!

ABD'deki davanın tek sanığı olan Halkbank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla Pazartesi günü tanık kürsüsüne çıkacak.

Sarraf davasında kritik gelişme: Atilla da tanık oldu!

ABD’de Rıza Sarraf’ın başsavcılıkla işbirliği yapması sonrasında davanın tek sanığı durumuna düşen Halkbank’ın eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın pazartesi tanık kürsüsüne çıkacağı belirtildi. Bu gelişmenin Sarraf’ın savcılarla işbirliği yapma ve tanık kürsüsüne çıkma kararından sonra en önemli gelişme olacağı kaydediliyor.

Hürriyet’ten Razi Canikligil‘in haberine göre, ABD’de 27 Mart günü FBI tarafından tutuklandığında sorulara cevap vermeyen ve işbirliği yapmayacağını kaydeden Atilla, 3 haftadır devam eden jürili duruşmaların son günlerinde önce avukatlarının daha sonra da çapraz sorgulamada savcı yardımcılarının sorularını cevaplandıracak.

ABD’deki yüksek profilli davalarda pek az rastlanan bu tür gelişmelerde savunma ya davayı kazanamayacağına inandığı zaman son çare ya da sanığın kendi ısrarı sayesinde tanık olarak dinlenilmesini tercih olarak kullanıyor.
Duruşmaların süpriz tanığı olan 17 Aralık operasyon koordinatörü eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz’ın ifadelerinde Hakan Atilla’ya karşı somut deliller sunamadığı halde, sadece Atilla’nın yargılandığı duruşmadaki ifadelerinde aşırı önyargılı beyanlarda bulunduğu gerkçesiyle avukatlar mahkemeye hatalı yargılama itirazında bulunmuştu.