Rus medyası soruyor: Geyman'ın pırlantalı kılıcı nerede?

Rus NTV televizyonu, Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman'ın olduğu düşünülen tabuttaki pırlantalı kılıcın nereye kaybolduğunu sordu.

Rus medyası soruyor: Geyman'ın pırlantalı kılıcı nerede?

Rus NTV televizyonu, Ardahan’da inşaat alanındaki kazıda bulunan ve Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın olduğu düşünülen tabutun içinden generale ait pırlantalı kılıcın nereye kaybolduğunu sordu.

Sputnik Türkiye‘nin aktardığına göre, konuyu gündeme getiren Rus televizyonu, Tümgeneral Geyman’ın 1878 yılında tifüs hastalığından dolayı hayatını kaybettiğini ve askeri törene toprağa veridiğine işaret ederek, “Ama kimse nerede toprağa verildiğini bilmiyordu” ifadelerini kullandı.

“Mezar muhtemelen Geyman’a ait”

Rus televizyon yorumuna “Muhtemelen bulunan meçhul mezar ünlü generale ait. Rus tarihçiler çok ilginç bir detaya da değindi. Mesele şu ki, general pırlantalı kılıcıyla (askeri geleneklere göre) toprağa verilmeliydi. Bu silah ödülü ölümünden kısa bir zaman önce kendisine sunulmuştu. Her zaman kılıcıyla gezerdi, fakat mezarı ortaya çıktığında değerli bir eşyası tabutun içinde yoktu.” ifadeleriyle devam etti.