Rus korgeneral: ABD, Rusya'ya karşı gizli ve aniden saldırı düzenleyebilir

Rus Korgenaral Viktor Poznihir, ABD'nin Avrupa'daki füze savunma sistemlerinin, Rusya'ya karşı oluşturduğu tehlikelere dikkat çekti.

Rus korgeneral: ABD, Rusya'ya karşı gizli ve aniden saldırı düzenleyebilir

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Operasyon Dairesi Başkan Yardımcısı Korgenaral Viktor Poznihir, ABD füze savunma sisteminin, Rusya’ya karşı gizli bir nükleer füze saldırısı düzenleme imkanı sunduğunu ifade etti.

Sputnik‘in aktardığına göre, 6. Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda konuşan Poznihir, “Avrupa’daki ABD füze savunma üslerinin ve Rusya’ya yakın mesafedeki denizlerde ve okyanuslardaki füze savunma gemilerinin varlığı, Rusya’ya karşı gizli ve ani nükleer füze saldırısı düzenlemek için güçlü bir zemin oluşturuyor” dedi.

Rusyalı yetkililerin, ABD’nin dikkatini küresel füze savunma sisteminin stratejik güç dengeleri için oluşturduğu tehlikeye birçok kez çektiğini anımsatan Poznihir, şöyle devam etti: “Ancak gerçekler göz ardı ediliyor. ABD, füze savunma sisteminin Rusya ve Çin’i hedef almadığını iddia ediyor. Ancak Bilgisayar simülasyonu, ABD’nin iddialarının aksine işaret ediyor.”