RTÜK'ten Atatürk'e hakaret edilen programa 'en ağır' ceza: Bir daha olmasın!

RTÜK, TVnet'te yayınlanan "Derin Tarih" programında Atatürk ve Afet İnan'a edilen hakaretler nedeniyle 'ağır ceza' kararı aldı.

RTÜK'ten Atatürk'e hakaret edilen programa 'en ağır' ceza: Bir daha olmasın!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), AKP’nin televizyon kanallarından TVnet’te yayınlanan “Derin Tarih” programında Atatürk ve Afet İnan’a edilen hakaretler nedeniyle ‘ağır ceza’ kararı aldı. Programın devamına karar veren RTÜK, benzer hareketlerin devamı halinde programın kaldırılmasını görüşecek.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bugünkü toplantısında Derin Tarih programında; kanunun ‘insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamayacağı, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı ve iftira niteliğinde ifadeler içeremez’ ile ‘toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz’ maddelerini ihlal ettiğine karar verdi.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç‘in haberine göre bu ihlal nedeniyle kanala en yüksek oranda para cezası verilmesi kararı alındı. Kanal, bir önceki ay reklam gelirinin yüzde 5’i oranında para cezası ödeyecek.

Yayından kaldırılabilecek

“Derin Tarih” programı, RTÜK Kanunun 8.maddesinin f bendinden yani ‘toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz’ hükmünden bir kez daha ceza alırsa programın yayından kaldırılması gündeme gelebilecek.

Söz konusu f bendi, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan 690 sayılı KHK’ye eklenen bir hükümle ‘ağır cezalar’ bölümüne alınmıştı.

“First Lady” demişlerdi

“Derin Tarih” programının konuklarından Süleyman Yeşilyurt, Atatürk’ün manevi kızı Afet İnan hakkında “Çankaya’nın nikahsız Firts Lady’sidir” demişti.

Programda Yavuz Bahadıroğlu İnan’la ilgili olarak “Güzel miydi?” diye sormuş, Mustafa Armağan “Gençliğinde güzeldi ancak sonradan şişmanlıyor” diye cevap vermişti.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Tvnet’te yayınlanan programda Atatürk’le ilgili söylediği sözler nedeniyle yazar Süleyman Yeşilyurt hakkında “Atatürk’ün hatırasına hareket etme” suçundan soruşturma başlatmıştı.