Rıza Sarraf davası bu hafta görülmeyecek

ABD'de tutuklu bulunan Rıza Sarraf ve Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla'nın davasında bir gelişme daha yaşandı.

Rıza Sarraf davası bu hafta görülmeyecek

ABD’de tutuklu bulunan Rıza Sarraf ve Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla’nın davasında bir gelişme daha yaşandı. Sarraf’ın davasının bu hafta görülmeyeceği, Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla’nın tek başına yargılanacağı öğrenildi.

Davaya bakan hâkim Richard Berman yaptığı açıklamada, davanın bu hafta görülmeyeceğini, davada yargılanan tek ismin eski Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atilla olduğunu belirtti.

​Jüri seçiminde dağıtılan ‘potansiyel tanıklar’ listesinin son ismi olarak Rıza Sarraf’ın yer aldığını, New York Times muhabiri Benjamin Weiser da teyit etti.

​Rıza Sarraf’ın yanı sıra New York’ta tutuklu olarak yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ile, aynı dava kapsamında haklarında yakalama kararı çıkartılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, eski Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan’ın da aralarında bunduğu sanıklar için jüri seçimi yapılıyor.

ABD hukuk literatüründe “Jencks materyali” olarak tabir edilen ve savcılığın elinde bulunan işbirlikçi sanığın itirafları anlamına gelen dosyalarda Sarraf’ın yer aldığı iddiası gündeme gelmişti.
İran’a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamakla suçlanan Sarraf geçen yıl mart ayından bu yana New York’ta tutuklu bulunuyor.

Atilla ise 27 Mart’ta JFK Havalimanı’ndan Türkiye’ye gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.