"Referansım Bilal Erdoğan"ı tutanağa geçiren başsavcıya sürgün!

Tutuklanan kaymakamın "Referansım Bilal Erdoğan" ifadesini tutanağa geçiren Başsavcı Vekili, Çorum'a düz savcı olarak gönderildi.

‘FETÖ’ye üyelik suçlamasından tutuklanan kaymakam Ali Türk’ün “Referansım Bilal Erdoğan” ifadesini tutanağa geçiren Başsavcı Vekili Bayram Kuş, Çorum’a düz savcı olarak gönderildi.

Geçtiğimiz günlerde tutuklanan Darende Kaymakamı Ali Türk savcılık ifadesinde, kaymakamlık sınavının mülakatını referans olarak gösterdiği Bilal Erdoğan aracılığıyla geçtiğini söylemişti. İki kez mülakatta elendiğini belirten kaymakam Türk, “En son 2008 yılında girmiş olduğum kaymakamlık sınavında sınavı geçtim. Referans olarak emniyette belirtmiş olduğum önemli kişi sayın Cumhurbaşkanımızın oğlu Bilal Erdoğan’a ulaştım. Mülakatı bu şekilde geçtim ve kaymakam oldum” diye konuşmuştu

Cumhuriyet’ten Canan Coşkun‘un haberine göre, Savcılık ifadesinde “Önceki ifademde ‘önemli kişi’ olarak yazıldı” diyen Ali Türk, emniyet ifadesinde 2005’ten 2008’e kadar bütçe uzmanlığı, Telekomünikasyon Üst Kurulu, Başbakanlık Uzman Yardımcılığı, kaymakamlık ve BDDK yeminli murakıplık mülakat sınavında elendiğini belirterek, “2008 yılında kaymakamlık sınavına yine girdim. Sınavı geçtim. Önemli bir ismin referans olması üzerine mülakatı kazandım” ifadelerini kullandı. Başsavcı Vekili Bayram Kuş, bu ifadenin alındığı 20 Şubat’tan yalnızca 1 hafta sonra Çorum’a düz savcı olarak gönderildi.