Polis memuru emniyetteki tarikat yapılanmasını anlattı: Menzil tarikatı üyesi olmazsan asla seni almazlar

AKP'nin kamu kurumlarına tarikat ve cemaat mensuplarını doldurduğuna dair skandal iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

Polis memuru emniyetteki tarikat yapılanmasını anlattı: Menzil tarikatı üyesi olmazsan asla seni almazlar

Yakın döneme kadar AKP’nin desteği ile yargı ve emniyette önemli bir güce sahip olan Gülen cemaati üyelerinden boşalan yerlere bu kez Menzil cemaati üyelerinin yerleştirildiği bilgisi sık sık tekrarlanır ve şikayet edilir oldu.

Yeniçağ Gazetesi yazarı Batuhan Çolak köşesinde, yaklaşık 10 yıldır polis olan bir kişinin konu ile anlatımına yer verdi:

“Emniyet teşkilatında eskiden soru çalarak, kul hakkı yenilerek polis yapılıyordu. Şimdi ise bunlar alenen yapılıyor. Örneğin ben iki defa komiserlik sınavını kazandım Menzil tarikatıyla AKP’den üst düzey tanıdığım olmadığı için ikisinde de kazanamadım.Şu an yeni komiser olanlar özellikle AKP Gençlik teşkilatından referans olarak geliyorlar. Bunun yanında TÜRGEV, Birlik Vakfı gibi kurumların yanı sıra adını bilmediğim tarikat ve cemaatlerin referansıyla komiser olanlar var. Torpille bir anda yükseltilen 23 yaşındaki tecrübesiz kişiler, yıllarını mesleğe vermiş polislere amirlik yapar hale geliyor. Mesela 96 saat ders görüp komiser olan FYO’cüler var. Yine AKP teşkilatının referans olduğu POEM’ciler var. 8 ayda komiser yardımcılığına atanıyorlar. Bunların çoğu AKP Gençlik teşkilatında yetişen kişiler.Mesela devlet büyüklerinin (Bakan, Başbakan, Cumhurbaşkanı vs.) koruma kadrosuna geçmek istersen Menzil tarikatı üyesi olmazsan asla seni almazlar. Başta İstanbul olmak üzere, Narkotik Şube’ye ancak Menzil tarikatının referansıyla geçilebilir.Şu an meslekte eğitim gören komiser yardımcıları içinde olan bir arkadaşımın söylediğini aktarayım. Menzil tarikatı orada kendisine ayrı bir grup kurmuş, ayrı takılmakta, ayrı gezmekte.Polislere, üst karar organları tarafından kesinlikle adaletsiz davranmaktadır. Polis müdürleri üzerinde aşırı bir siyasi korku var. Zaten siyasi korku ülkenin her tarafına yayılmış… Polis müdürleri AKP ilçe teşkilatı başkanından emir alacak kadar korkuyorlar.”