'PKK, MİT'in 4 daire başkanını esir aldı'

Milli İstihbarat Teşkılatı'ndan (MİT) 4 Daire Başkanı’nın PKK'nin elinde 'esir' oldukları öne sürüldü.

'PKK, MİT'in 4 daire başkanını esir aldı'

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Güvenlik-İstihbarat Komisyonu üyesi Tuncay Özkan, MİT’ten 4 Daire Başkanı’nın PKK’nin elinde ‘esir’ olduklarını iddia etti.

MİT’in Meclis’te görüşülen 2018 bütçesiyle ilgili söz alan CHP’li Özkan, TBMM çatısı altında Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu kurulmasına rağmen MİT Müsteşarı’nın Meclise bilgi vermeye gelmediğini söyledi.

KHK ile MİT’e bir yabancı ülke ile vatandaş takası yapma yetkisinin verildiğini hatırlatan Özkan, PKK’nin elinde olduğunu iddia ettiği MİT mensubu ile ilgili de şunları söyledi:

“Abdullah Öcalan’ı getiren MİT, 16 yıl sonra 4 daire başkanını terör örgütüne kaptırdı. Bunlar nasıl ele geçirildi. MİT hangi amaçla, hangi operasyona girdi öğrenmek istiyoruz. MİT hangi yanlışı yaptı da bu durumdadır. Takas yetkisi neden verildi? PKK’nın elinde olan daire başkanları için mi? Bu konu susularak, örtbas edilecek bir konu değildir. Sağlık Bakanlığı’nda yaşanan musibet (bir cemaatin kadrolaşmasını kast ediyor) MİT’te de yaşanıyorsa vah geldi devletin başına.”