Pentagon'dan silah açıklaması: Alabiliriz

Pentagon, ABD'nin SDG'ye verdiği ağır silahları ve ağır zırhlı araçları geri almasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Pentagon'dan silah açıklaması: Alabiliriz

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Ortadoğu Masası Sözcüsü Eric Pahon  ABD’nin, zırhı araçlara karşı koyabilecek silahları YPG’nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçlerin’den(SDG) alabileceklerini belirtti.

Pahon, AA muhabirine, ABD’nin SDG’ye verdiği ağır silahları ve ağır zırhlı araçları geri almasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Envanter ve rakam konusunda bilgi verme yetkisinin bulunmadığını ifade eden Pahon “Kategorik olarak, müttefikimiz Türkiye’yi tehdit edebilecek silahları toplayacağız. Bunların envanteri Türklerde var.” dedi.

SDG’ye verilen ve çatışma malzemesi olmayan dozer, mayın ve el yapımı patlayıcı (EYP) kazıcıları ile Humvee olarak bilinen personel taşıyıcılarının geri alınmayacağını dile getirdi.

Pahon, bununla birlikte, MRAP tipi zırhlı araçların yanı sıra makineli tüfekler, roketatarlar ve “zırhlı araçlara karşı koyabilecek diğer silahları” toplayacaklarını kaydetti.

Pentagon, hafta başında basın toplantısında Pentagon Sözcüsü Albay Rob Manning’e bazı gazetecilerce sorulan sorulara yazılı cevap vermiş ve bir gazetecinin “dağıtılan silahların toplanması aşaması olacak mı?” şeklindeki sorusu üzerine, spesifik tehditler ortadan kaldırıldıktan sonra büyük araçlar ile ağır silahların toplanması niyetinde olduklarını açıklamıştı.