Patronlardan 'Sarraf'a ödül' savunması: Yapacak bir şey yoktu...

Rıza Sarraf'a 2015 yılında "ihracat ödülü" veren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi savunma yaptı.

Patronlardan 'Sarraf'a ödül' savunması: Yapacak bir şey yoktu...

ABD’de itirafçı olduktan sonra tüm malvarlığına el konulan ve savcılık tarafından hakkında soruşturma başlatılan Rıza Sarraf’a 2015 yılında ödül veren ihracat patronları ‘savunma’ yaptı. 

AKP’nın ABD’de başlatılan dava öncesince akıbetini öğrenmek için iki kez ‘nota’ verdiği Sarraf’a 2015 yılında Türkiye İhracatçılar Meclisi de (TİM) İhracatın Şampiyonları ödülü vermişti. Sarraf’a ödülünü bizzat Bakan Nihat Zeybekci ve Bakan Numan Kurtulmuş ile birlikte TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi takdim etmişti.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, 2 yıl önce verilen ödül için Büyükekşi’ye “Başkan bu alçaktan bu ödülü geri almayı düşünmüyor musunuz?” diye sorduğunu aktardı. Altaylı’nın anlatımına göre Büyükekşi soru karşısında ellerini iki yana açarak “Nasıl alacağız bende bilmiyorum” dedi.

Büyükekşi’nin sözlerinin devamında ödül savunması şöyle oldu:

“Bizimki güzellik yarışması gibi değil. Zevkimize göre vermiyoruz ödülleri. Ortada sayılar ve sayılara göre kazananlar oluyor. Biz kazananın kimliğini bile bilmiyoruz. Her sektör en çok ihracat yapanı bildiriyor, biz de ödüllendiriyoruz. Bu da daha önce kendi sektöründe zaten ödül almış. Bize de şirketi bildirildi. Biz şirketi bilmiyoruz. Sonra şirketin Zarrab’a ait olduğunu öğrendik ve haber yolladık. ‘Kendisi gelmesin, genel müdürünü yollasın’ dedik. Ama gel gör ki, kendi çıkageldi. Biz o zaman bile rahatsız olmuştuk bundan, hatta sizin gazete de bunu haber yapmıştı. Yapacak bir şey de yoktu. Devletin resmi kayıtlarına göre kendi kategorisinde en büyük ihracatçıydı.”