Paris'te ırkçıların gösterisi yasaklandı: 15 gözaltı var

Fransa'nın başkenti Paris'te bir örgütün düzenleyeceğini ilan ettiği İslam karşıtı gösterinin Valilikçe yasaklanması sonrası çıkan olaylarda 15 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Paris'te ırkçıların gösterisi yasaklandı: 15 gözaltı var

Fransa’nın başkenti Paris’te bir örgütün düzenleyeceğini ilan ettiği İslam karşıtı gösterinin Valilikçe yasaklanması sonrası çıkan olaylarda 15 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Paris Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, kentte düzenlenmesi planlanan ırkçı ve İslam karşıtı gösterinin Valilikçe yasaklanması ve itiraz başvurusunun reddedilmesi sonucu birçok bölgede çıkan olaylarda 15 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Generation Identitaire isimli ırkçı ve İslam karşıtı örgüt, “İslam’a karşı Avrupa’yı savunalım” sloganıyla ülkenin çok sayıda kentinde kampanyalar başlatmış ve başkent Paris’te büyük bir gösterinin yapılacağını duyurmuştu.

Gösterinin yasaklanmasına rağmen Paris’in çok sayıda bölgesinde toplanan “beyaz ırk” ve “Avrupalı üstünlüğünü” savunan gruplar, sloganlar atarak polisle karşı karşıya geldi.

Grubun bir bölümü, 2015’te 130 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya sahne olan Bataclan konser salonunun önünde İslam ve yabancı karşıtı sloganlar attı.

Avrupa çapında aşırı sağ ve İslam karşıtı gösteriler düzenleyen bir ağın Fransa ayağı olduğu belirtilen Generation Identitaire örgütü, daha çok 14-25 yaş arası gençleri saflarına katmayı hedefliyor. Örgüt şimdiye kadar Fransa’da yabancı ve İslam karşıtı çok sayıda eylem düzenledi.

 

Fransa polisi