Öğrencileri İHH için 'haraca' bağladılar!

Eskişehir'de MEB'in İHH ile birlikte okullarda yürüttüğü kampanya kapsamında her sınıftan yılda 1200 TL yardım toplanması isteniyor.

Öğrencileri İHH için 'haraca' bağladılar!

Eskişehir’de Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün AKP güdümlü Eğitim Bir Sen ve Suriye’de cihatçı çetelere verdiği desteklerle bilinen İHH ile birlikte okullarda yürüttüğü “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyasıyla her sınıftan yılda 1200 TL yardım toplanması isteniyor.

Cumhuriyet’ten Can Hacıoğlu‘nun haberine göre, büyük tepki çeken kampanyaya ilişkin Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan derhal durdurma çağrısı yaparken “Bağış yapamayacak durumda olan öğrencilerin yaşayacağı kırılmalar projeye izin veren Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından göz önünde bulundurulmuş mudur? Ayrıca her ay devam edecek şekilde süreklilik arz eden bu kampanyada her sınıf için asgari olarak 100 TL toplamda da 1200 TL meblağ öğrenci velileri üzerinde sürekli şekilde baskıya dönüşmeyecek midir” ifadelerini kullandı.

“Yardım değil sömürü”

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer de, hiç kimsenin öğrencilerden ya da velilerden zorla para talep edemeyeceğini belirterek, “Bu tür yardım adı altında, güya gönüllülük esasına dayalı sömürü haberlerini alıyoruz. İlk bakışta bu tür sosyal sorumluk projelerinin ne kadar anlamlı olduğu düşünülebilir fakat bunu organize eden kurumu iyi bilmek gerek. Burada işin bir de eğitim boyutu var. Hiç kimse öğrencilerden ya da velilerden zorla para talep edemez. Nereye gittiği belli olmayan bir para ve ‘gönüllülük’ adı altında alınan sözde bağış!” sözleriyle tepkisini dile getirdi.