Ödemiş'te elektrik gerginliği

İzmir'in Ödemiş ilçesi'nde, 10 Ağustos'tan beri her gün 9 saat elektriksiz kalan ilçe sakinleri protesto düzenledi.

Ödemiş'te elektrik gerginliği

İzmir’in Ödemiş ilçesi’nde, GDZ Elektrik şirketinin başlattığı tesis yenileme çalışması nedeniyle 10 Ağustos’tan beri her gün 9 saat elektriksiz kalan ilçe sakinleri, kesintilerin akşam saatlerine sarkması üzerine Ödemiş-İzmir Karayolu’nu trafiğe kapattı.

Çalışma nedeniyle geçen 10 Ağustos’tan bu yana her gün 9 saat elektriksiz kalan Ödemişliler, hayvanlarını sağıp, tarlalarını sulayamadıklarını belirterek, kesintilerin tam da üretim dönemine denk geldiğini söyledi. Çalışmaların yaklaşık 2 haftadır tamamlanamadığını, 23 Ağustos’taki kesintinin 16 saate ulaştığını söyleyen ilçe sakinleri, İlkkurşun Bölge Trafik Denetleme İstasyonu önünde eylem düzenledi. Ödemiş İlçe Jandarma Komutanlığı eylem esnasında güvenlik önlemi aldı. Yolu trafiğe kapatanlar, bölgeye Ödemiş Kaymakamı ve GDZ Elektrik yetkililerinin gelmesini istedi. Her gün 09.00-18.00 saatleri arasında kesinti yaşandığını, bu kesinti sebebiyle susuz kaldıklarını ifade eden öfkeli kalabalık, dertlerini anlatacak kimse bulamadıklarını belirterek 2017 yılında yaşadıkları bu sıkıntıya isyan etti.

Zaman zaman oturma eylemi de yapan eylemcilerle görüşmek üzere Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem ile Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu eylem yapılan alana geldi. Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, sıkıntıyı TEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne kadar ilettiklerini, çözüm bulunmaya çalışıldığını belirtti. Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu da protestocuların sorunlarını dinledi. Ateşoğlu, GDZ Elektrik’in başlattığı çalışmaların düzenli gitmesi için gerekli talimatları vereceklerini belirtti.

Elektrik olmadığı için sondaj pompalarını çalıştıramadıklarını söyleyen çiftçi Sezgin Aydın, Kaymakam Ateşoğlu’nun “Elektrik kesintilerinin patatesle ve mısırla ne alakası var?” dediğini iddia ederek bu duruma uzun süre tepki gösterdi. Kaymakam Ateşoğlu, daha sonra varsa hasarın tespiti ve karşılanması için bölgede inceleme yapılacağını söyledi.

Kaymakam Ateşoğlu’nun konuşmasının ardından öfkeli kalabalık yolu trafiğe açtı.