Öcalan'la ilgili kritik iddia üzerine HDP harekete geçti

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın öldüğü şeklindeki iddialar üzerine HDP, Bakanlık'tan yanıt beklediğini duyurdu.

Öcalan'la ilgili kritik iddia üzerine HDP harekete geçti

TBMM Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın öldüğü şeklinde sosyal medyada yer alan iddialarına ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile telefonda görüştüğünü belirterek, “Ailesi, avukatları ya da bizden 1-2 kişinin adaya giderek Öcalan’la görüşme gerçekleştirmesi gerektiğini belirttim ancak Adalet Bakanı’ndan henüz olumlu veya olumsuz bir geri dönüş olmadı” dedi.

Buldan ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Ceylan Bağrıyanık, HDP İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Buldan, Öcalan’ın öldüğü iddialarına ilişkin iki gün önce Adalet Bakanı Gül ile yaptığı telefon görüşmesinde, kaygılı olduklarını ifade ettiğini söyledi.

Buldan, “Adalet Bakanı, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı’nın açıklama yaptığını belirtti ancak ben bunun yeterli olmadığını dile getirdim. Ailesi, avukatları ya da bizden 1-2 kişinin adaya giderek Öcalan’la görüşme gerçekleştirmesi gerektiğini belirttim ancak Adalet Bakanı’ndan henüz bana olumlu veya olumsuz bir geri dönüş olmadı. Bekleme halindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Önder de durumu bir an önce öğrenmelerinin tarihi önemde olduğunu belirtti.

http://gazetemanifesto.com/2017/10/13/savciliktan-ocalan-oldu-iddialari-uzerine-aciklama/