Nuriye Gülmen ve Semih Özakça zorla hastaneye kaldırıldı!

Açlık grevi direnişindeki tutuklu eğitim emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın zorla hastaneye götürüldükleri öğrenildi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça zorla hastaneye kaldırıldı!

KHK’yla işten atıldıkları işlerine geri dönmek için başlattıkları açlık grevi direnişinin 143. gününde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın kendi istekleri dışında zorla hastaneye götürüldükleri öğrenildi.

Gelişme ile ilgili olarak Halkın Hukuk Bürosu’nun sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça iradeleri dışında zorla kampüs hastanesine götürüldüler. Ancak müdahaleye izin vermedikleri için bilinçleri açık olduğu sürece müdahle edilmeyeceği söylendi. Ayrıntılı açıklama az sonra yapılacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Akşam saatlerinde Halkın Hukuk Bürosu tarafından yapılan açıklamada ayrıca şunlar aktarıldı:

Nuriye GÜLMEN ve Semih ÖZAKÇA, dün (28.07.2017) gece saat 24. 00 civarında tutulmakta oldukları hapishane hücrelerinden zorla çıkarılarak, sedye ve hasta nakil araçları kullanılmak suretiyle Sincan İnfaz Kampüsü Hastanesine nakledilmişlerdir.

Hastane sevkine dayanak yapılan Ankara Numune Hastanesi Sağlık Kurulu Raporu 28.07.2017 tarihlidir. Raporun sonuç bölümünde “…Mevcut bulgulara göre hayati tehlike arz eder. Hayatını yalnız başına idame ettiremez. Ancak mevcut bulgular tutukluluk halinin tehirini gerektirmez. Hastane statüsünde sağlık birimi olan Ceza İnfaz kurumlarında veya resmi sağlık kuruluşlarının mahkûmlara ayrılan bölümlerinde takip ve tedavi edilebilir” tespiti yer almaktadır.

Avukatları tarafından bugün yapılan görüşmede tutulan ayrıntılı tutanaklara göre kısaca:

1. Refakatçileri yanıltılarak hücreden çıkartıldıktan sonra tek başlarına bırakılarak nakle zorlanmışlardır.
2. Semih ÖZAKÇA’nın refakatçisi durumu fark ettiğinde müdahale etmek istemiş ve bir grup infaz personeli tarafından toplu olarak darp edilmiştir.
3. Semih ÖZAKÇA, hücrede ve sedyede darp edilmiş, sedyeye kayışla sabitlenmiş ve yüzüstü durumda hasta nakil aracına bindirilmiştir. Vücudunda bu saldırı nedeniyle çizik, yırtık ve ekimozlar oluşmuştur.
4. Her ikisi de ayrı ayrı, banyo tuvalet hariç yaklaşık 4X5 büyüklüğünde, havalandırma bahçesi bulunmayan, pencereleri tel ve mazgallı hastane odalarında ayrı ayrı tutulmaktadır ve yalnızdırlar.
5. Sağlık durumları ve kurul raporu tespitine rağmen yaklaşık 24 saattir yanlarında refakatçileri bulunmamaktadır.
6. Tıbbi müdahaleyi reddettiklerini ve açlık grevine devam ettiklerini beyan etmişler ve bu durum tutanak altına alınmıştır.

Moralleri yüksek ve genel sağlık durumları da yukarıdaki çerçevede iyidir. Herkese selam ve sevgilerini ilettiler. “İş ve Onur mücadelesi sürüyor, vazgeçmeyeceğiz” dediler.

Tüm hukuka aykırı işlemler ve sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulacak ve koşullar düzeltilinceye kadar her türlü adli ve idari başvuru da yapılacaktır. Nuriye ve Semih derhal salıverilmelidir. İşlerine iade edilmeleri sağlanmalıdır.