New York'ta bir araç kalabalığın içine daldı: 8 ölü

New York'ta Dünya Ticaret Merkezi yakınlarında silah sesleri duyulduğu, olayda yaralıların olduğu ve bir kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

New York'ta bir araç kalabalığın içine daldı: 8 ölü

New York’un aşağı Manhattan bölgesinde, bisiklet yoluna giren bir kamyonet sürücüsü, yol üzerindekilere çarptı. Silah seslerinin de duyulduğu ve terör saldırısı olduğu belirtilen olayda ilk belirlemelere göre 8 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, “durumları kritik olmayan 11 kişinin hastanelerde tedavi altında olduğu” belirtildi.

Saldırı sonrası 1 kişi gözaltına alındı. Polis yetkilileri, gözaltına alınan saldırganın 29 yaşında bir erkek olduğu bilgisini verdi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre beyaz bir kamyonet bisiklet yoluna girerek insanlara çarptıktan sonra silah sesleri duyuldu.

“Terör saldırısı”

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, saldırıda sekiz kişinin öldüğünü açıklarken olayı “terör saldırısı” olarak değerlendirdiklerini belirtti.

New York Valisi Andrew Cuomopolis ise saldırıyı, ‘uzun namlulu silahlarla sivillere yönelik gerçekleştirilen bir “terör saldırısı”‘ olarak nitelendirirken, bir kişi tarafından düzenlediğini söyledi.

Özbek asıllı

Polis güçleri, olay yerinde gözaltına alınan saldırganın Özbek asıllı Sayfullo Saipov olduğunu açıkladı. Amerikan medyası ise saldırganın 2010 yılında ABD’ye gelen bir göçmen olduğu ve Florida’ya yerleştiğini belirtti.

New York Times, iki yetkiliye dayandırdığı haberinde saldırganın kamyonetinin yakınlarında IŞİD’e bağlılığını gösteren Arapça metinlerin olduğunu söyledi.