Nâzım'ın çınarının bulunduğu Müşküle köyünün efsanevi muhtarı Fevzi Kavuk aramızdan ayrıldı

Nâzım Hİkmet'in vasiyetini yerine getiren köyün muhtarı Fevzi Kavuk aramızdan ayrıldı.

Nâzım'ın çınarının bulunduğu Müşküle köyünün efsanevi muhtarı Fevzi Kavuk aramızdan ayrıldı

Nâzım Hikmet’in vasiyeti olarak bilinen dizelere istinaden, büyük şairin ölümünden sonra köylerine Nâzım Hikmet için çınar ağacı diken, tarihsel TKP üyesi, TİP kurucusu ve çınarın bulunduğu Bursa’nın Müşküle köyünün efsanevi muhtarı Fevzi Kavuk dün aramızdan ayrıldı.

Nâzım Hikmet’in ölmünün bir yıl ertesinde, 3 Haziran 1964’te, İznik’e bağlı Müşküle Köyü’nde bir araya gelen 5 kişi, şairin mezarı bir gün o çok sevdiği memleketine getirilirse altına gömülsün diye, İznik Gölü’nü gören bir zeytinliğe bir çınar fidanı dikerler. Bu beş kişi, Nâzım Hikmet’i Bursa Hapishanesi’nden tanıyan Müşküleli İsmail Başaran, çınarın dikildiği zeytinliğin sahibi Rıfat Talan, yine Nâzım’ın hapishane arkadaşı ressam İbrahim Balaban, mimar Emin Canpolat ve köyün genç muhtarı Fevzi Kavuk’tur.

Yaşamı boyunca mücadelesi ve yaptıkları dolayısı ile “Köylü önderi”, “devrimci”, “efsane muhtar”, “siyasetçi” gibi bir çok vasıfla anılan Kavuk, 1931 yılında Müşküle’de doğdu. Nâzım Hikmet’le birlikte Bursa Cezaevi’nde yatan edebiyatçı İsmail Başaran ile aynı köyden olan Kavuk, o dönemde köye atanan ilerici öğretmen Seyfi Alp ile de yakınlık kurmuştu. Kavuk, 25 Ağustos 1960 ve 12 Eylül 1980 arasında geçen 20 yılda Müşküle Köyü’nün muhtarlığını yapmış ve ilk sosyalist muhtar olarak tarihe geçmişti. Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) kuruluşunda da yer alan Kavuk, 1965 ve 1969 yıllarındaki seçimlerde Bursa’dan milletvekili adayı olmuştu. Bahsedilen seçimlerde Müşküle’de TİP’in oyların çoğunluğunu alması, Müşküle Köyü’nü de ilgi odağı haline getirmiştir.

Fevzi Kavuk, Marmarabirlik ve Tarım-Kredi ve Köy-Koop yönetimlerinde görev aldı. Marmara Köylüler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin kurucuları arasında bulundu.

Bugün uğurlanıyor…

86 yıllık yaşamını mücadele ile geçiren Fevzi Kavuk, bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Cenazesi, 19 Şubat Pazar günü, Müşküle Köyü’nde kılınacak öğle namazından sonra köy mezarlığına defnedilecek.