Muayene ücretlerine büyük zam!

Sermaye devletinin partisi AKP patronlara sınrsız imkanlar sağlayan düzenlemelerine devam ederken halkın sırtına yüklenmeye devam ediyor.

Muayene ücretlerine büyük zam!

Sağlık Bakanlığı, Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi’ni yeniden düzenleyerek zam üstüne zam yaptı. Yeni tarifeye göre sosyal güvencesi olmayan 4 milyon vatandaş, artık muayene olmak için 30 lira yerine 50 lira ödeyecek.

Bakanlık, “mevcut fiyatlarda asgari düzeyde birkaç işlemde fiyat değişimi ihtiyacı” gerekçesiyle ‘Kamu Sağlık Hizmetleri Satış Tarifesi’ni tam 185 işlem için değiştirdi.

Hekim muayene ücretleri, diş ortodonti işlemleri, madde bağımlılığı doğrulama testi, meslek hastalıkları hastanesi testleri, podoloji işlemleri, tüp bebek tedavi fiyatlarında da değişiklikler yapıldı.

İlave ücret alınacak

Cumhuriyet’ten Sema Paşayiğit’İn haberine göre, yeni tarifeyle; diş hekimliği fakülteleri; diş hekimi, uzman ve konsültan muayenelerde işlem fiyatının yüzde 30 fazlası uygulanacak. Bilgisayar destekli protezleri içeren tüm diş tedavilerinde ilave ücret alınacak. Başka bünyeden gönderilen görüntü tetkiklerinin hekim tarafından değerlendirilmesi faturalandırılacak.

Diyetisyenden talep edilen diyet tedavisi faturalandırılacak.

Sperm ve yumurta hücresi dondurma işleminde her yıl için protokol yenileme bedeli olarak işlem fiyatının yüzde 50’si tahsil edilecek.

Tomografiler de dahil tam 300 işlemi barındıran radyolojik görünteleme ve tedavilerinde tüm kontrast ilaç ve tek kullanımlık malzemeler ayrıca faturalandırılacak.

Yeni tarifede ayrıca; özel ve devlet hastaneleri arasında kriz çıkaran, gereksiz kullanılma iddialarıyla da tartışma yaratan yoğun bakım yataklarının ücreti de arttırıldı. Bakanlığın “mesai saati dışında öğretim üyeleri tarafından yapılan muayenelerde 100 lira ilave ücret, diğer işlemlerde işlem bedelinin yüzde 20’sine kadar ilave ücret alınabileceği” düzenlemesi dikkat çekti.