MİT'in 'gizli' listesi ortalığa saçıldı: 110 bin 'ByLock'çunun bilgileri internet sitesinde

'ByLeak.com' adlı internet sitesinde MİT'in ByLock kullanıcılarına ilişkin listesine erişildiği iddiasıyla 'Ben var mıyım?' sorgulaması yapılıyor.

MİT'in 'gizli' listesi ortalığa saçıldı: 110 bin 'ByLock'çunun bilgileri internet sitesinde

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın ByLock kullanıcılarına ilişkin listesini halka arz ettiğini ileri süren ‘ByLeak.com’ adlı internet sitesi, 110 bin 787 kişilik listede ücret karşılığı sorgulama yaptığını duyurdu. Site, sorgulama için sanal para sistemi Bitcoin aracılığıyla 3 dolar alıyor.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartaroğlu‘nun haberine göre, MİT’in ByLock kullanıcılarına ilişkin listesini halka arz ettiğini iddia eden ‘ByLeak. com’ adlı internet sitesinin, 110 bin 787 kişilik listede ücret karşılığı sorgulama yaptırdığı ortaya çıktı. Sanal para sistemi bitcoin üzerinden, tek bir GSM numarası için 3 dolar karşılığında sorgulama yapılabilen sitede, “Listede, medyanın ve siyasetin yakından tanıdığı isimler de dahil olmak üzere birçok kişi vardır ve bu listedeki kişi sayısı veriler geldikçe yükselecektir” ifadelerinin kullanılması ve MİT’in ByLock listesi içinde sorgulama yapmanın suç teşkil etmeyeceğinin belirtilmesi dikkat çekti. Sitenin bu iddiası, MİT’in listesine nasıl ulaşıldığı konusunda soru işaretlerine yol açtı.

1 kredi 3 dolar

Yapılacak sorgulamanın sanal para sistemi Bitcoin üzerinden ücretlendirildiği ifade edilen sitenin ‘Sıkça Sorulan Sorular’ bölümünde yer alan bilgilere göre, siteye giriş yapıldıktan sonra ‘kredi yükle’ seçeneğine tıklanıyor ve kişiye özel olarak üretilen ‘btc’ adresinden Bitcoin transferi yapılıyor. Tranfer bitcoin servisi tarafından onaylandığında, ‘BLeak.com’ sitesinde oluşturulan hesaba kredi yükleniyor. MİT’in ByLock listesinde tek bir GSM numarası üzerinden yapılabilecek sorgulamanın karşılığının 1 kredi, 1 kredinin ise 3 dolara tekabül ettiği belirtiliyor. Kredinin yüklenmesinin ardından kişinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası veya telefon numarası giriliyor ve sorgulama yapılıyor.

Gülen cemaati mensuplarının iletişim uygulaması olduğu belirtilen ByLock’un kullanımı, OHAL dönemi adli ve idari soruşturmalarının ana unsurlarından biri oldu. On binlerce kişi ByLock kullandığı iddiası ile gözaltına alındı, tutuklandı, açığa alındı veya ihraç edildi.