Mattis ABD'nin YPG ile ilgili planını açıkladı

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis  YPG'nin Suriye'deki pozisyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Mattis ABD'nin YPG ile ilgili planını açıkladı

Mattis, YPG’ye ABD’nin artık ağır silah vermeyeceğini belirtirken “Onları polis gücü olarak destekleyeceğiz.” diye konuştu.

Hürriyet‘te yer alan habere göre, 5 gün sürecek Ortadoğu ziyaretine başlayan Mattis, tur kapsamında Mısır, Ürdün, Pakistan ve Kuveyt’i ziyaret edecek. Ortadoğu turuna çıkışta uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mattis, YPG’ye yeni silah verilip verilmeyeceğine ilişkin soruya “Tam olarak Başkan’ın (Donald Trump) açıkladığı çizgide ilerleyeceğiz” dedi.

Jim Mattis, IŞİD’e karşı saldırı operasyonlarının son aşamalarına gelinmesi sonrası ABD’nin politikasının Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG)  silahlandırmaktan çok mevzi kaybetmemeye odaklanacağını söyledi.

Mattis, yeni silaha ihtiyaç duyulmadığını zaten YPG’nin yeterince silahlandığının işareti vererek şöyle dedi: “YPG silahlı durumda ve koalisyon saldırı operasyonlarına son verdikçe buna ihtiyacınızın olmadığı açık.”

ABD Savunma Bakanı, sözlerinin devamında IŞİD’in boşalttığı bölgelerde YPG’nin kalıcı olarak kalacağının sinyalini vererek, IŞİD’in geri gelmemesini garanti edecek ve yerel güçlerden oluşan polis güçlerine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Mattis, YPG’nin “polis gücü” olarak destekleneceğini ifade etti.