Lübnan ordusundan Hariri'ye 'suikast' yanıtı

Lübnan Başbakanı Saad el Hariri'nin dün "Hayatıma yönelik gizli kapaklı bir komplonun hazırlandığını hissediyorum" diyerek istifasını vermesinin yankıları sürerken Lübnan ordusu suikast hazırlığı iddialarını yalanladı.

Lübnan ordusundan Hariri'ye'suikast' yanıtı

Ordudan bugün yapılan açıklamada “Yürütülen soruşturmalar ve eldeki bilgiler gösteriyor ki ülkede suikast hazırlığı yapılmamaktadır” ifadesi kullanıldı.
Lübnan İç Güvenlik Kuvvetleri (ISF) de Hariri’nin suikast açıklamasına ‘Bilgimiz yok’ yanıtını vermişti.

Öte yandan Suudi Arabistan merkezli Eş Şark El Asvat gazetesi, Hariri’yi suikast hazırlığı konusunda uyaranların Batılı istihbarat örgütleri olduğunu öne sürdü.

Bu arada Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Tamer el Sabhan, Hariri’ye suikast planı olduğu bilgisini ‘doğrulattığını’ söyledi. Hariri’nin sahibi olduğu Future kanalına konuşan El Sabhan, Hariri’nin Riyad’da olduğunu belirtti ve “Güvenlik tehditleri var, kendisinin güvenliği bizim için önemli” dedi. Hariri’nin Riyad’da istifa ettiğine ilişkin eleştirilere de yanıt veren El Sabhan “Biz, terörist devlet İran’dan farklıyız. Farklı görüşlerine rağmen Lübnanlı taraflara saygı duyuyoruz” diye konuştu.

Lübnan cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre de Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Hariri ülkeye dönene ve sebeplerini açıklayana dek istifasını ne kabul edeceğini ne de reddedeceğini söyledi.