Lavrov: Uluslararası sorunları birlikte çözmeliyiz

Lavrov, Cenevre ve Astana süreçlerinde ABD ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.

Lavrov: Uluslararası sorunları birlikte çözmeliyiz
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’deki çatışmalara son vermek amacıyla düzenlenen Cenevre ve Astana süreçlerinde ABD ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’de Başkan Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile bir araya geldi. Sergey Lavrov, Suriye’deki çatışmalar hakkında düzenlenen Astana ve Cenevre süreçlerinde ABD ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini açıkladı. Bunun şiddeti azaltmaya yönelik bir adım olduğunu kaydeden Lavrov, Washington’daki görüşmelerin Suriye’de siyasi çözüme ulaşılmasına katkı sunmasını beklediklerini vurguladı.

Sputnik’in haberine göre Lavrov, Rusya’nın Suriye’de gerilimi azaltma bölgeleri kurulması bağlamında aktif rol oynamasını beklediklerini kaydetti. ABD’nin en azından güneydeki gerilimi azaltma bölgesinde rol almaya ilgi gösterdiğini ifade eden Lavrov, güvenliğin tesisi ve ateşkesin gözetilmesi konularında da katkı sunmalarını beklediklerinin altını çizdi.

Uluslararası sorunları birlikte çözmeliyiz

Rusya ve ABD arasında, Suriye’deki şiddete son verme konusunda ortak anlayışın hakim olduğuna da dikkat çeken Lavrov, iki ülkenin Astana ve Cenevre süreçlerinde birlikte çalışmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Lavrov, ABD’li mevkidaşı Tillerson’la yaptıkları görüşmenin sonunda uluslarası sorunları birlikte çözme kararı aldıklarını söyleyip şu ifadeleri kullandı: “Bilindik zorluklara rağmen, ülkelerimiz uluslararası gündemde yer alan kritik sorunları birlikte çözebilir ve çözmelidir.”

İkili ilişkilere de değinen Lavrov, Washington’un, eski Başkan Barack Obama yönetiminin aldığı ABD’deki Rus diplomatik temsilcilik tesislerini istimlak etme kararının orantısız bir yaptırım olduğunu anladığını vurguladı.

Lavrov, “Obama bu kararı açıkladığında Vladimir Putin, ABD’ye simetrik yanıt verme hakkımız olduğunu söyledi. ABD’liler bu simetrinin nasıl olacağını biliyor. Ancak şu an için buna karşılık vermeme kararı aldık. Putin’in dediği gibi biz, ilişkilerimize zarar vermek isteyenlerin çıkarına olacak şekilde hareket etmeyeceğiz” diye konuştu.

‘ABD’yi iş insanlarının yönetmesi olumlu’

Washington’daki görüşmelerde Trump yönetiminin ‘iş insanlarından’ oluştuğuna ikna olduğunu da belirten Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda Rusya ve ABD arasındaki diyalog, Obama dönemine özgü ideolojik tutumlardan kurtulmuş durumda. Hem başkanın hem de Dışişleri Bakanı’nın ‘iş insanları’ olduğuna ikna oldum. Zira onlar, ideolojik tercihleriyle ilgili birtakım başarıları sergilemek için değil, sorunları çözmek için anlaşma yapıyor.”

‘Trump’ın önceliği terörü yenmek’

Washington’daki görüşmelerde Trump’ın ABD için Suriye’deki esas konunun terörle mücadele olduğunu kanıtladığını da vurgulayan Lavrov, ABD’nin ana görevinin terörü yenmek olduğunu belirtti.

Lavrov, iki ülkenin bu konuda mutabık olduğunu aktardı.

Öte yandan Lavrov, Trump’ın Rusya ve ABD arasında karşılıklı çıkarlara dayanan ilişkiler kurmaya ilgi duyduğunu da vurguladı. İki ülke ilişkilerinin mevcut durumunun memnun edici olmadığını belirten Lavrov, Obama yönetiminin ilişkileri bozmak için elinden geleni yaptığının altını çizdi.

Lavrov ile yaptıkları görüşmenin çok iyi geçtiğini ifade eden Trump ise, Suriye’de korkunç şiddet olaylarının son bulması gerektiğini ve herkesin bu doğrultuda çalıştığını vurguladı.