Lavrov Irak işgalini hatırlattı: Powell da içinde diş macunu olan tüpü BM'de sallamıştı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'ye yönelik saldırısının 2003 Irak işgaline benzediğini söyledi.

Lavrov Irak işgalini hatırlattı: Powell da içinde diş macunu olan tüpü BM'de sallamıştı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırısının 2003 Irak işgaline benzediğini söyledi.

Sputnik‘in aktardığına göre Lavrov, saldırıya ilişkin bahane edilen ‘kimyasal silah’ iddialarıyla ilgili olarak  “Bu olay, ABD ve İngiltere ile müttefiklerinin, BM Güvenlik Konseyi’nin onayı olmadan 2003’te Irak’a girmelerini hatırlatıyor. Fakat o zaman bir şekilde (kanıt niyetine) bir şeyler göstermeye çalışmışlardı; (eski ABD Dışişleri Bakanı) Colin Powell, iyi arkadaşım, kandırılmıştı, ona içerisinde diş macunu tozu olan bir tüp vermişlerdi, o da bu tüpü, kanıt niyetine, içerisindekinin şarbon olduğunu söyleyerek BM Güvenlik Konseyi’nde sallamıştı. Şimdiyse herhangi bir kanıt getirmeye zahmet bile etmediler.” diye konuştu.

Powell, BM’de yaptığı bir konuşmada elinde tuttuğu küçük bir cam tüp içindeki maddeyi, Irak hükümetinin elinde kitle imha silahları bulunduğunun kanıtı olarak göstermişti. Fakat Irak işgaline gerekçe olarak kullanılan bu iddianın aslı olmadığı ortaya çıkmıştı.

“Dikkatleri El Kaide’den çekme çabası”

Saldırıya ilişkin olarak Washington’dan açıklama talep edeceklerini söyleyen Lavrov ayrıca, ABD’nin Suriye’deki hava üssüne düzenlediği saldırı nedeniyle bu ülkede görevli olan herhangi bir Rus’un hayatını kaybetmediğini açıkladı.

ABD’nin Suriye’yi vurarak dikkatleri El Kaide’den başka yöne çekmeye çalıştığını belirten Lavrov, Washington’ın ‘uydurma bir bahane ile yapılan provokasyon’ olarak tanımladığı askeri eylemlerinin ikili ilişkilerde onarılamaz bir zarar yol açmayacağını umduğunu da kaydetti.