Kurtulmuş'tan Suriyelilere vatandaşlık verilmesi ile ilgili açıklama

Numan Kurtulmuş Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş'tan Suriyelilere vatandaşlık verilmesi ile ilgili açıklama

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun referandumdan evet çıkması durumunda 3 milyon Suriyeliye vatandaşlık verileceği iddiası için “Külliyen yalan” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda soruları yanıtladı. 

Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Evet çıkarsa, 3 milyon Suriyeliye vatandaşlık verilecek” iddiası için “Suriyelilerin vatandaş yapılması diye bir şey yoktur. Bu, tamamıyla seçim malzemesi olarak kullanılıyor, ‘3 milyon insana vatandaşlık verilecek’ diye. Bunlar bizim dostlarımız, kardeşlerimizdir. Biz, onların kendi ülkelerinde de sağlık, esenlik, barış içinde yaşayacakları zeminin oluşması için gayret sarf ediyoruz” dedi.

Kurtulmuş sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Biz üç milyondan fazla mülteciyi aldık, vatandaşımız yarım dilim ekmeğini paylaştı. Bu kadar çok mültecinin başka bir ülkeye gelmesi, büyük sosyal olaylara neden olurken çok şükür Türkiye bunu, millet olarak, bir ensar ruhuyla karşıladı. Birtakım sorunlar olabilir ama büyük oranda Suriyeliler meselesi Türkiye için bir sosyal probleme dönmedi. Şimdi bu milletin feraseti, hamiyetperverliğiyle kimse dalga geçmesin. Suriyelilerin vatandaş yapılması gibi bir durum yoktur. Bu tamamıyla seçim malzemesi olarak kullanılıyor. Bunlar bizim kardeşlerimiz, dostlarımızdır.”

Norveç’e tepki gösterdi

Kurtulmuş, biri askeri ateşe 5 Türk subayın sığınma talebinin kabul edilmesi için, “Norveç’ten darbecilerin iadesini istiyoruz” dedi.

Kurtulmuş, “Dün televizyonlarda görüntüleri gördük. İkinci komutan Yaşar Paşa’nın, Kara Kuvvetleri Komutanımız Salih Paşa’nın nasıl derdest edildiği, nasıl orada onları korumak için canhıraş bir şekilde uğraşan yüzbaşının orada vurulduğunu bütün vatandaşlarımız gördü. Bu eşkıyalar, bir atmaca gibi kendi komutanlarının üstüne atlayacak kadar, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin şerefli komutanlarını derdest edecek kadar aşağılık insandır” dedi.

Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı:

“Bunu kabul etmek mümkün değildir, bu yanlıştır. Bu açıkçası, FETÖ denilen bu eşkiya çetesine arka çıkmak, bunları korumaktır. Bunu kabul etmediğimizi ifade etmek istiyoruz. Avrupa ülkelerine sığınan ve belki önümüzdeki dönemde de sığınacak olan birtakım FETÖ’cü eşkiyaların derhal Türkiye’ye iade edilmesi, Türkiye ile bu ülkeler arasındaki dostluk ilişkilerimizin bir gereğidir.”