Köprü çıkışına "15 Temmuz Şehitler Abidesi": 24 saat sela okunacak!

İstanbul'da Boğaziçi Köprüsü çıkışında inşasında başlanan "15 Temmuz Şehitler Abidesi"yle ilgili detaylar ortaya çıktı

Köprü çıkışına

İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü çıkışında inşasında başlanan “15 Temmuz Şehitler Abidesi”yle ilgili detaylar ortaya çıktı. Buna göre, darbe girişiminde ölen 249 kişinin adlarının yer alacağı anıttan 24 saat sela okunacak.

Sabah gazetesinden Hasan Ay‘ın haberine göre “15 Temmuz Şehitler Köprüsü”n detaylarını anıtın mimarı Hilmi Şenalp, Şenalp, 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümünde açılışı yapılacak anıtın eşkenar beşgen bir plana oturan ve yine beşgen şeklinde üretilen bir geometriye sahip bir kubbe olduğunu söyledi. Kubbenin taşıyıcısı çelik yapının üzerine 5 santimetre kalındığında Kefken taşı uygulanacağını belirten Şenalp, kubbe açıklığının 11 metre, yüksekliğinin 9.5 metre olduğunu kaydetti. Kubbenin 5 köşesinde 5 kemer bulunduğunu belirten Şenalp, “Kemerlerden ikisi giriş ve çıkış için birer kapı mahiyetinde. Diğer 3 kemer, içlerinde 249 şehit isiminin yazılı olduğu kitabeler şeklinde kullanıldı” dedi.

Kubbenin bütünlüğüyle “kainatı ve sonsuzluğu” sembolize ettiğini belirten Şenalp, “Kubbe, şehitlerin aslında ölüler olmayıp sonsuz bir hayata mazhar olduğunu ifade etmektedir. Kubbeyi teşkil eden geometrik kollar milletin böylesine bir teşebbüs karşısında ortaya koyduğu birlik, beraberlik ve kenetlenmeye atıftır. Bu tevhid ve kenetlenme sayesindedir ki milletimizin ve devletimizin bekasını temin edecek çok güçlü ve sarsılmaz bir çatı oluşmuştur.” diye konuştu.

24 saat sela okunacak

Kubbenin çevrelediği kademeli mekanın merkezinde Türk-İslam sanatlarının öğelerinden biri olan mukarnasın bir havuz şeklinde kullanıldığını anlatan Şenalp, “Bu merkez, zamanın, canlı olan her şeyin ve tüm olayların tek bir yere, bir merkeze aktığının ifadesidir. Ziyaretçiler bu merkezin etrafındaki kademelerde oturup gece gündüz her an okunacak selayı dinleyip, şehit isimlerini okuyabilecek, dileyenler Kuran okuyup dua edebilecek” dedi.