Kılıçdaroğlu: YSK referandumu tartışmalı hale getirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu referandum sonuçlarını değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu: YSK referandumu tartışmalı hale getirdi

Referandum sonuçları ile ilgili konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Maç yapılırken maçın ortasında kural değişmez. Bunu doğru bulmuyoruz. YSK referandumu tartışmalı hale getirdi.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Biz koşullar eşit olmamasına karışın demokrasiye sahip çıkmak için elimizden gelen çabayı gösterdik. Anayasalar toplumsal uzlaşma belgesi olmalı. Toplumun en az yüzde 50’si bu anayasaya hayır diyor.

İradesini beyan eden vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Eşit olmayan koşullarda bir referandum gerçekleştirdik. Biz buna rağmen elimizden geleni çabayı gösterdik. “Evet”i savunanlar hukuk dışına çıktı.

Hepimizin anayasası olacak. Bir kişinin bir grubun yasası değil. Bu anayasa değişikliği ve bütün anayasa toplumsal uzlaşma olma niteliğini yitirmiş durumda. Bu gerçek önümüzde dururken siyaset kurumuna bir şey düşüyor: Anayasayı toplumsal uzlaşı metnine dönüştürmek.

YSK bu referandumu tartışmalı hale getirdi. Yüksek Seçim Kurulu’na soruyorum; yasa maddesi böyle, genelge de böyle. Bir kişinin itirazı üzerine bunları geçerli sayıyorsunuz, neden? Maç yapılırken maçın ortasında kural değişmez. Bunu doğru bulmuyoruz. Milletin kararına YSK gölge düşürmüştür. Referandumu tartışmalı hale getirdiler. YSK referandumun güvenliğinden sorumluyken aklın alacağı şey değil.

Alınan bir karar referandumu tartışmalı hale getiriyor. Bunu sonuna kadar takip edeceğiz.”