Kılıçdaroğlu 15 Temmuz ve 2019 ile ilgili konuştu: Ben aday değilim, Gül'ün kendisinin karar vermesi gerekir

Kemal Kılıçdaroğlu, Alman Der Spiegel dergisine röportaj verdi.

Kılıçdaroğlu 15 Temmuz ve 2019 ile ilgili konuştu: Ben aday değilim, Gül'ün kendisinin karar vermesi gerekir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alman Der Spiegel dergisine konuştu. Kılıçdaroğlu röportajda 2019 adaylığı ve “kontrollü darbe” iddiasına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, haftalık Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada 2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisinin aday olmayacağını söyledi ve “Ben partiler üstü bir aday istiyorum” dedi.

Cumhuriyet‘in aktardığı şekilde, Kılıçdaroğlu’nun Der Spiegel dergisine verdiği röportajdan başlıklar şöyle,

 “Abdullah Gül’ün kendisinin karar vermesi gerekir”

Erdoğan’a karşı Abdullah Gül’ün adaylığının akıllı bir öneri olup olmayacağı sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Ne yapacağına Abdullah Gül’ün kendisinin karar vermesi gerekir. Ama ben şimdiden, seçimlere iki yıl önceden bir isim verme hatasına kesinlikle düşmem” dedi.

“Erdoğan sadece ülkenin yarısı için konuşuyor”

Avrupa’yı, Türkiye’yi Tayyip Erdoğan’la aynı görmemeye çağıran Kılıçdaroğlu “Adalet yürüyüşü ve anayasa referandumuna ilişkin, Erdoğan’ın sadece ülkenin yarısı için konuştuğunu gösterdi” dedi.

“Türkiye’nin yarısı Erdoğan’a karşı oy verdi”

Kılıçdaroğlu, “Adalet yürüyüşü mitingine bir milyondan fazla insanın katılması sizi şaşırttı mı” sorusuna ise şu yanıtı verdi: “Vatandaşların büyük çoğunluğunun Türkiye’deki gelişmelerden, hükümet baskısı ve sosyal adaletsizlikten rahatsızlığını biliyordum. Daha nisan ayındaki anayasa referandumunda bu kendini gösterdi. Yaklaşık yüzde 50’si Erdoğan’a karşı oy verdi. Ama insanların adalete bu denli susadığını düşünmemiştim.”

“Hükümet yararlanmak için darbe girişimini belirli bir noktaya kadar bıraktı”

Kılıçdaroğlu, “15 Temmuz 2016 gecesi gerçekten ne oldu” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

 “Bunu kimse bilmiyor. Darbe gerçekti. Bu hain darbeden Gülen’in sorumlu olduğu konusunda hiçbir şüphem yok. Biz hükümeti bu cemaatin tehlikeleri üzerine devamlı uyardık. Ama Erdoğan bizi dinlemek istemedi. Gülen’le müttefiktiler. Türkiye’yi aralarında paylaştılar. AKP’li politikacılar Gülen’i yıllarca ziyaret ettiler. İkisi arasındaki savaş, 15 Temmuz’da 300 insanın hayatına mal oldu. Türk istihbaratı 15 Temmuz günü öğleden sonra olası bir darbe ihbarı aldı. Ama Erdoğan akşam eniştesinden öğrendiğini iddia ediyor. Biz, hükümetin yararlanmak için darbe girişimini belirli bir noktaya kadar bıraktığına inanıyoruz.”

Öte yandan Kılıçdaroğlu bugün sosyal medya hesabından 15 Temmuz mesajı yayınladı.

[Haber görseli]