Kelepçeyi reddeden Demirtaş'tan açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kelepçe takmayı reddettiği için Ankara'daki durumasına getirilmemesine ilişkin açıklama yaptı.

Kelepçeyi reddeden Demirtaş'tan açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kelepçe takmayı reddettiği için Ankara’daki durumasına getirilmemesine ilişkin açıklama yaptı.

HDP Basın Bürosu’nun duyurduğu açıklamada Demirtaş, “Kelepçe takılmasını kabul etmediğim için de sabah saat 04.00 sıralarında cezaevi kapısından ring aracına bindirilmeden hücreme geri getirildim.Tutuksuz olduğum bir dosyada bile bu şekilde adil yargılanma hakkım engellendi.” dedi.

Demirtaş’ın açıklaması şöyle:

Dün, avukatlarıma duruşmaya getirilmemem halinde tek problemin, yol boyunca ring aracında bileklerime kelepçe takılmasını kabul etmediğim olduğu anlaşılmalıdır demiştim.

Ben halen dokunulmazlığı devam eden görevde bir milletvekiliyim. Halkın iradesini temsil ediyorum. Saatlerce sürecek bir ring yolculuğunda kelepçe uygulamasını yasadışı ve ahlak dışı buluyorum. Kelepçe takılmasını kabul etmediğim için de sabah saat 04.00 sıralarında cezaevi kapısından ring aracına bindirilmeden hücreme geri getirildim.

Tutuksuz olduğum bir dosyada bile bu şekilde adil yargılanma hakkım engellendi.

Tutuklu olduğum dosyada ise yargılanacağım mahkeme ve günü 8 ay geçmiş olmasına rağmen halen belli değildir.

Adaletsizliğe karşı her halükarda direneceğiz ve temsil ettiğimiz halk iradesinin onurunu koruyacağız.

Selahattin Demirtaş
Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı
İstanbul Milletvekili
7 Temmuz 2017″