KDP ve KYB'den ortak açıklama

Kürdistan Demokrat Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden ortak bağımsızlık açıklaması.

KDP ve KYB'den ortak açıklama

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) referandum için ortak komisyon kurma kararı aldı.

İki parti, referandum sürecine hazırlık yapılması amacıyla ortak komisyon kuracak.

KDP ile KYB politbüroları Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin katılımıyla, Erbil’de ikinci toplantısını yaptı. Toplantı sonrasında KDP- KYB heyeti ortak yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada iki tarafın referandum süreci için ortak heyetin kurulması konusunda anlaştığı bildirildi.

Açıklamada şunlara yer verildi:

“Başkan Mesud Barzani ve Kosret Resul başkanlığında, bugün düzenlenen toplantıda iki partinin politbüroları birçok konuyu masaya yatırdı.

İki taraf, Kürdistan Bölgesi’nde yaşanan krizlerin çözülmesine vurgu yaptı. Halkın yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik hükümet ve kamu kurumlarının desteklenmesinde uzlaşıya vardı.

Ayrıca, Kerkük İl Meclisi’nin verdiği kararla, Bağdat ile yaşanan uyuşmazlığın ortak heyet aracılığıyla çözülmesi girişiminde bulunacak.

İki taraf, önceki toplantı sonuçları ve anlaşılan maddeler konusunda bazı  öncelikler belirledi.

Bu öncelikler; referandum sürecine ilişkin özel bir komisyonun kurulması ve bu önemli konunun tarihinin belirlenmesi, referandum sürecine hizmet, bağımsızlık ve ulusal birlikteliğe yönelik Kürdistan Parlamentosu’nun nasıl işleyebileceği konusudur.”

KYB ve Değişim Hareketi (Goran) partilerinin üst düzey yetkililerinin dün Süleymeniye’de biraraya geldiği toplantıda bağımsızlık ve referandum konusunun parlamento tarafından netleştirilmesi gerektiği belirtilmişti.

Ortak bildiride, “Goran ve KYB arasında sağlanan anlaşmanın 11. maddesine atıfta bulunarak, referandum için gerekli hazırlıkların yapılması, Kürt halkının çıkarları gözetilerek bu konunun parlamantoda netleştirilmesi gerekir.”